Rynek zaskoczony sprzedażą Pekao

PAP | aktualizacja 2013-01-30 (07:04) 4 lata 2 miesiące 29 dni 8 godzin i 49 minut temu | 76 opinii
 

Inwestorzy instytucjonalni nie są przygotowani na nieoczekiwaną sprzedaż akcji Pekao przez UniCredit i będą musieli w środę zgromadzić gotówkę na tę transakcję, sprzedając akcje na giełdzie. Zdaniem zarządzających, dyskonto przy transakcji będzie wyższe niż przy niedawnej sprzedaży PKO BP i może sięgnąć około 6 proc.

UniCredit wystawił na sprzedaż 23,9 mln akcji Banku Pekao, stanowiących ok. 9,1 proc. udziałów w kapitale i głosach na jego WZ. Sprzedaż odbędzie się w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu - poinformował UniCredit w komunikacie we wtorek.

Pakiet akcji Pekao sprzedawany przez UniCredit, według kursu z wtorkowego zamknięcia, wart jest około 3,98 mld zł.

- Ta transakcja jest zupełnie niespodziewana. Tak jak wcześniej rynek miał świadomość, że w którymś momencie Skarb Państwa sprzeda część akcji PKO BP i fundusze mogły zarezerwować środki na ten cel i przygotować sobie miejsce w portfelach, to teraz mamy niespodziankę - powiedział PAP Marek Juraś z Trigon TFI, zarządzający funduszem Quantum absolutnej stopy zwrotu.

Jego zdaniem, fundusze będą musiały przygotować sobie w szybkim czasie środki na odkupienie akcji Pekao od UniCredit, jeśli chcą wziąć udział w tej transakcji.

- Może to oznaczać dużą podaż akcji z ich strony na środowej sesji, a spadek kursów może objąć szeroki rynek, nie tylko sektor bankowy - powiedział Juraś.

Zarządzający są zgodni, że UniCredit, aby zamknąć z sukcesem transakcję, będzie musiał zaoferować znaczące dyskonto, wyższe niż podczas niedawnej sprzedaży akcji PKO BP przez BGK i Skarb Państwa, kiedy sięgnęło ono około 3 proc.

- Transakcja sprzedaży Pekao następuje krótko po sprzedaży akcji PKO BP, a w takim przypadkach ten drugi ma zwykle trudniej. Spodziewam się, że dyskonto będzie wyższe niż przy PKO BP, może sięgnąć 4-5 proc., co oznaczałoby cenę z przedziału około 158-160 zł - powiedział PAP Jarosław Lis, zarządzający funduszami BPH TFI.

- Dużo będzie zależało od popytu ze strony inwestorów zagranicznych. Dla nich zawsze Pekao był ulubionym polskim bankiem. OFE też mają możliwości zainwestowania" - dodał.


Podobnego zdania jest Marek Juraś z Trigon TFI.

- Dyskonto może być nawet dwa razy większe niż w przypadku PKO BP i wynieść około 6 proc. - powiedział.

- OFE w zeszłym roku raczej sprzedawały akcje Pekao i to po niższych niż obecnie kursach. Mogą więc nie chcieć teraz odkupywać tych samych akcji drożej, mogą oczekiwać znaczącego dyskonta - dodał.

Zarządzający zwracają uwagę, że Pekao SA jest bankiem wskaźnikowo wycenianym wyżej niż PKO BP, co również wskazuje na konieczność zaproponowania przez oferującego wyższego dyskonta.

- Patrząc choćby po wskaźniku P/E Pekao jest notowany z premią w stosunku do PKO BP - powiedział Juraś z Trigon TFI.

Jarosław Lis z BPH TFI uważa, że dwie duże transakcje PKO BP i Pekao przeprowadzane w tak krótkim czasie może wyssać dużą część wolnych środków z rynku. Może to zaszkodzić planowanej przed końcem pierwszego kwartału sprzedaży 16 proc. akcji BZ WBK przez hiszpański Santander.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby Santander był zmuszony przełożyć sprzedaż BZ WBK na później - powiedział Lis.

UniCredit zobowiązał się, że przez co najmniej rok nie będzie sprzedawał kolejnych pakietów akcji Pekao, a zaangażowanie w bank traktuje strategicznie. Pozyskane ze sprzedaży akcji Pekao środki, UniCredit chce przeznaczyć na wzrost organiczny grupy kapitałowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Globalnymi koordynatorami oferty i prowadzącymi książkę popytu są UBS i UniCredit CAIB Polska. Dodatkowo, współzarządzającym budową księgi popytu jest Citi.

UniCredit ma obecnie 59,21 proc. akcji Banku Pekao. Po sprzedaży UniCredit będzie miał łącznie 50,1 proc. akcji Pekao.

Piotr Rożek (PAP)
Opinie (76)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~okowin 2013-01-31 (06:35) 4 lata 2 miesiące 28 dni 9 godzin i 18 minut temu

Wszystko wysprzedane ,pozostał nam tylko język ,mowa polska i bieda.

odpowiedz

30
1
~PINIO 2013-01-30 (13:21) 4 lata 2 miesiące 29 dni 2 godziny i 32 minuty temu

Może ktoś mi poda który z banków ma polski kapitał większościowy?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
0
~draki 2013-01-30 (18:05) 4 lata 2 miesiące 28 dni 21 godzin i 48 minut temu

HISTORIA PEKAO Henryk Gruber, Prezes Pocztowej Kasy Oszczędności, był pierwszym, który zwrócił uwagę, że ośmiu milionom Polaków żyjącym na obczyźnie potrzebny jest bank, któremu będą mogli zaufać i który zaoferuje oczekiwane usługi finansowe. Jego idea stała się faktem 17 marca 1929 roku, kiedy to na podstawie decyzji Ministerstwa Skarbu został powołany Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. A 29 października tegoż roku Sąd Okręgowy w Warszawie dokonał wpisu Banku Polska Kasa Opieki S.A. do rejestru handlowego. Akcjonariuszami spółki zostały trzy państwowe instytucje finansowe: Pocztowa Kasa Oszczędności, Bank Gospodarstwa Krajowego i Państwowy Bank Rolny. Statutowe zadania Banku obejmowały wszelkie uprawnienia banku komercyjnego w celu objęcia obsługą wszystkich większych skupisk polskiej emigracji. Do wybuchu wojny, Bank Polska Kasa Opieki S.A. otworzył placówki we Francji, Argentynie, w Tel Avivie i w USA. . Lata 1939-45, mimo wojny, Bank Polska Kasa Opieki S.A. przetrwał bez większego uszczerbku w substancji majątkowej, zachowując zaufanie klientów i dobrą reputację wśród emigracji. Po wojnie, działalność operacyjna w kraju została wznowiona na początku 1946 roku. W 1969 roku Skarb Państwa wszedł w posiadanie większościowego pakietu akcji Banku. Powszechna Kasa Oszczędności, kontynuująca pod nową nazwą działalność przedwojennej Pocztowej Kasy Oszczędności pozostała akcjonariuszem Banku z udziałem mniejszościowym. W latach 1971 -1989 kiedy władza zezwoliła obywatelom na posiadanie walut obcych na rachunkach, bank wyspecjalizował się w dewizowej obsłudze ludności. Wraz z powrotem do gospodarki rynkowej w 1989 roku, Bank Pekao zaczął realizować strategię rozwoju banku uniwersalnego z ofertą bankowości detalicznej, korporacyjnej i inwestycyjnej. Utworzył też pierwsze w powojennej Polsce biuro maklerskie, które rozpoczęło działalność 1 marca 1991 roku i wprowadzało na giełdę pierwsze prywatyzowane spółki. Bank Pekao S.A. był pionierem na rynku kart płatniczych, a Eurokonto było pierwszym na rynku nowoczesnym pakietem produktów i usług. W 1996 roku decyzją rządu została utworzona grupa bankowa Pekao S.A. z udziałem Banku Depozytowo-Kredytowego S.A. w Lublinie, Pomorskiego Banku Kredytowego S.A. w Szczecinie i Powszechnego Banku Gospodarczego S.A. w Łodzi. W 1997 r. nowym, wspólnym logo Grupy Pekao S.A. został żubr.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
0
~e 2013-01-30 (18:34) 4 lata 2 miesiące 28 dni 21 godzin i 19 minut temu

Jakiż to dzwon grobowy Z wiejskiego zabrzmiał kościoła ? Idzie tłum pogrzebowy - Schylone do ziemi czoła; Julisz Słowacki - prorok jaki czy co ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Ssssssss 2013-01-30 (21:48) 4 lata 2 miesiące 28 dni 18 godzin i 5 minut temu

Wyjdźmy na ulice, la la la la.

odpowiedz

4
0
~Marian 2013-01-30 (17:50) 4 lata 2 miesiące 28 dni 22 godziny i 3 minuty temu

co to oznacza dla klientów banku PKO?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~**** 2013-01-30 (21:41) 4 lata 2 miesiące 28 dni 18 godzin i 12 minut temu

W tym banku mają udziały ARABY płacicie im!!!! zyski zabierają!!!!

odpowiedz

8
1
~uwagaaa 2013-01-30 (21:36) 4 lata 2 miesiące 28 dni 18 godzin i 17 minut temu

Ludzie - uciekajcie z tego syfu bo oni cos naprawde kombinuja. W koncu to wloski bank a tam mafia reguluje kase.

odpowiedz

21
1
k787 2013-01-30 (21:10) 4 lata 2 miesiące 28 dni 18 godzin i 43 minuty temu

Nie ma już polskich banków , inne strategiczne dla polski firmy też zostały sprzedane... Nastąpił IV i ostatni rozbiór Polski "Ekonomiczny" Więc możemy podziękować naszemu wspaniałemu rządowi obecnemu i tym poprzednim. Włosi wyciskają z Pekao niebotyczne zyski na które pracują ludzie w ciągłym stresie i zastraszaniu!!!! Masakra!!!!

odpowiedz

23
0
~crom 2013-01-30 (20:47) 4 lata 2 miesiące 28 dni 19 godzin i 6 minut temu

Rynek zaskoczony? Czy rynek wie, ze w czasie debaty o zwiazkach partnerskich pod mlotek poszedl Lotos?

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: