Trwa ładowanie...

Klienci BZ WBK bez entuzjazmu o PKO BP

Polacy widzą wiele korzyści z połączenia PKO BP i Banku Zachodniego WBK. Jeśli jednak ograniczyć się tylko do klientów tego drugiego banku – optymizmu nie widać.

Klienci BZ WBK bez entuzjazmu o PKO BPŹródło: WP.PL
d1v82ms
d1v82ms

45 proc. Polaków uważa, że PKO BP powinien kupić BZ WBK. 73 proc. osób badanych przez Pentor jest zdania, że rząd powinien wesprzeć wysiłki PKO BP.

Klienci BZ WBK patrzą inaczej

– Taka skala poparcia nie zaskakuje. Polacy od lat z taką samą determinacją deklarują, że swoje oszczędności wolą lokować w bankach z przewagą kapitału krajowego niż zagranicznego – mówi Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. – Towarzyszy temu przeświadczenie, że banki krajowe są bardziej bezpieczne i przewidywalne, zyski pozostawiają w Polsce, aktywniej wspierają polską gospodarkę.

Odpowiedzi osób, które przyznają się do korzystania z usług BZ WBK, różnią się jednak od opinii ogółu. Co trzecia twierdzi, że po ewentualnym połączeniu z PKO BP dotychczasowi klienci BZ WBK będą rezygnowali z usług nowej instytucji. 44 proc. badanych klientów wystawionego na sprzedaż banku jest przekonana, że po przejęciu BZ WBK przez PKO BP ceny w nowej instytucji wzrosną, a ponad jedna trzecia uważa, że pogorszy się dostępność kredytów.

– BZ WBK od kilku lat kreuje swoją markę, uczy i uświadamia swoich klientów – mówi Rafał Juszczak, były prezes PKO BP. – W PKO BP ciągłe zmiany zarządów nie sprzyjały takim planom. Dlatego też zdaniem Juszczaka klienci BZ WBK są bardziej świadomi, jeśli chodzi o usługi finansowe, wiedzą, czego chcą. – A PKO BP wśród klientów jego konkurencji ma opinię banku drogiego – twierdzi Juszczak.

d1v82ms

Większość nie zmieni, ale...

Z badań Pentora wynika, że 41 proc. obecnych klientów BZ WBK zdecydowanie potwierdza, że po fuzji nie zmieni banku. Kolejne 40 proc. mówi, że raczej nadal będzie korzystać z usług. Co dziesiąty ocenia, że raczej nie będzie tego robił, a 5 proc. deklaruje, że zmieni bank.Oznacza to, że jeśli faktycznie dojdzie do połączenia, to BZ WBK może stracić około 100 tys. swoich klientów.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że przejęcie BZ WBK przez PKO BP nie tylko wzmocni polski sektor bankowy, ale również korzystnie wpłynie na stan polskiej gospodarki. – Istnieje wprawdzie obawa, że przejęcie nadmiernie wzmocni pozycję PKO BP na rynku usług bankowych, ale zyski i korzyści z połączenia z pewnością wpłyną na unowocześnienie i przyspieszą proces modernizacji PKO BP – wylicza Eugeniusz Śmiłowski.

Pentor przebadał 1000 osób, w tym 283 klientów PKO BP i 217 klientów BZ WBK. Wysokość błędu statystycznego dla reprezentatywnej grupy Polaków wynosi 3 proc., dla klientów PKO BP 6 proc., dla klientów BZ WBK 7 proc.

| Adam Becht - senior consultant w Capgemini Polska Problemów można uniknąć Wynik ankiety odzwierciedla przeszłe doświadczenia klientów oraz ukazuje ich obawy. Można je wyeliminować, zachowując na rynku markę BZ WBK i w zaciszu biurowców ujednolicić systemy zarządzania, raportowania i podnieść jakość obsługi i efektywność obu banków. Nagłośnienie sprawy przejęcia może zaktywizować pewną grupę najbardziej dynamicznych klientów (5 – 10 proc.) do poszukiwania atrakcyjnych rozwiązań bankowych na rynku, jednak nie spodziewałbym się masowej migracji. Zakup pakietu akcji BZ WBK przez PKO BP niekoniecznie musi oznaczać pełną integrację obu organizacji. Możliwy jest scenariusz, w którym BZ WBK pozostanie odrębną marką jak Inteligo lub zupełnie osobną organizacją jak Bank Pocztowy, którego PKO BP jest akcjonariuszem. |
| --- |

d1v82ms

| Michał Sobolewski - analityk domu maklerskiego IDMSA Nie będzie wielu rezygnacji Nawet jeśli dojdzie do fuzji Banku Zachodniego WBK z państwowym PKO BP, to odpływ klientów będzie raczej nieduży. Polacy mocno się przyzwyczajają do swoich banków. Poza tym liczne formalności powodują, że nie jest łatwo zmienić bank. Poparciem tej tezy jest to, co działo się po połączeniu BPH z Pekao – to była fuzja znacznie trudniejsza technicznie, niż będzie w przypadku BZ WBK i PKO BP, wiązała się też z licznymi niedogodnościami, ale mimo to posiadacze kont nie odchodzili zbyt licznie do konkurencji. Zwracam jednak uwagę, że w tej chwili tak naprawdę nie wiadomo nic o zamiarach władz PKO BP wobec BZ WBK. To powoduje, że nie sposób przewidzieć, jaki model połączenia zostanie wybrany. Może się zdarzyć, że po fuzji BZ WBK pozostanie w gruncie rzeczy oddzielnym organizmem. To miałoby duży wpływ na ewentualne decyzje klientów. |
| --- |

Eliza Więcław , Piotr Rosik
Parkiet

d1v82ms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v82ms