Trwa ładowanie...

Latem możliwe problemy z ropą, a zimą z gazem. Szef agencji ds. energetyki ostrzega

- Tegoroczne lato może być bardzo trudne dla rynków ropy - mówił w czwartek szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. Nie wykluczył też ryzyka, że zimą w niektórych krajach dojdzie do racjonowania gazu. Żeby do tego nie doszło, potrzebne są działania tu i teraz, z termomodernizacją budynków i ograniczeniem zużycia gazu na czele.

Latem możliwe problemy z ropą, a zimą z gazem. Szef agencji ds. energetyki ostrzega Latem możliwe problemy z ropą, a zimą z gazem. Szef agencji ds. energetyki ostrzega Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2vjub9
d2vjub9

Birol na konferencji prasowej w Warszawie oceniał, że przez rosnący popyt lato może być trudne dla rynków ropy. Jak tłumaczył, do tej pory członkowie Międzynarodowej Agencji Energetycznej uwolnili na rynek 9 proc. zapasów ropy ze swoich rezerw.

Może być problem z gazem

Na początku kwietnia MAE potwierdziła 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowa miała pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych. Celem tego działania było ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Awaryjne rezerwy członków Agencji sięgają 1,5 mld baryłek ropy.

Szef MAE zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie to konieczne, to Agencja może w przyszłości wpuszczać więcej ropy na rynek. Poinformował też, że dzienna produkcja rosyjskiej ropy naftowej jest mniejsza o milion baryłek dziennie niż przed inwazją na Ukrainę. Dodał, że w drugiej połowie roku rosyjska produkcja może być mniejsza o ok. 3 mln baryłek ropy dziennie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

Szef MAE odniósł się też do kwestii gazu. W jego opinii, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania teraz, tzn. przed sezonem zimowym, m.in. prowadzące do zwiększenia termomodernizacji budynków i ograniczenia zużycia gazu, to "nie może wykluczyć ryzyka, że w niektórych krajach dojdzie do racjonowania gazu ziemnego". Zwrócił uwagę, że wiele państw w Europie nie zrekompensowało w pełni dostaw gazu czy ropy, jakie pochodziły z Rosji.

d2vjub9

Unia odwraca się od Moskwy

Przypomnijmy, w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę Unia Europejska planuje zrezygnować z dostaw ropy naftowej z Rosji. Na razie jednak nie ma zgody wśród krajów Wspólnoty co do ścieżki odchodzenia od dostaw ze wschodu. Unia chce też zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu.

Na początku kwietnia Parlament Europejski ogłosił, że chce przyspieszenia procesu uzupełniania strategicznych rezerw gazu w UE, żeby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały wystarczającą jego ilość na kolejny sezon grzewczy. Zespołem negocjacyjnym PE w sprawie nowych rozwiązań dla magazynów gazu kieruje Jerzy Buzek.

- Ta kluczowa propozycja legislacyjna dotyczy nie tylko nowych i bardzo potrzebnych przepisów prawnych. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę - mówił w kwietniu Buzek.

Rosja odpowiada na zachodnie sankcje

W czwartek Gazprom ogłosił, że nie będzie wykorzystywał biegnącego przez Polskę gazociągu to tranzytu gazu do Europy. To efekt nałożenia przez Rosję sankcji na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego - spółkę Europol Gaz.

d2vjub9

W środę natomiast został zamknięty ukraiński punkt tranzytowy gazu, który obsługuje zwykle około 8 proc. rosyjskiego surowca płynącego do Europy. To skutek zajęcia terenu, na którym znajduje się ten gazociąg, przez rosyjskie wojsko. Ukraina zaproponowała, że przepływy mogą zostać przekierowane do alternatywnego punktu tranzytowego.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego. Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej, promocja racjonalnej polityki energetycznej w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi, promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych, pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vjub9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2vjub9