Trwa ładowanie...
d4is00u

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 14 marca

...

d4is00u
d4is00u

14.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 14 marca.

RZECZPOSPOLITA

Mimo groźby rosyjskiej interwencji Kijów szykuje reformy równie drastyczne jak plan Balcerowicza. Zniesienie większości ulg socjalnych, podwyżka cen gazu dla ludności i cięcie zatrudnienia i płac w budżetówce - to nieuniknione elementy drakońskiej kuracji dla Ukrainy. (s.A1,A10,A11)

Parlament Europejski forsuje nowe praco o ochronie danych osobowych. Przepisy byłyby zbyt kosztowne i tłumią innowacje - biją na alarm przedstawiciele branży IT. (s.B1)

d4is00u

Przez cztery lata kupiliśmy 2,6 mln telewizorów z dostępem do internetu. W Europie z takim wynikiem jesteśmy potęgą. Liderem są Niemcy. (s.B2)

Komisja Europejska próbuje przekonać Moskwę do złagodzenia zakazu importu unijnej wieprzowiny. Opór Rosjan może skończyć się procesem przed WTO. (s.B2)

Uruchamiany przez Kino Polska TV, Agorę i spółkę Stopklatka nowy filmowy kanał naziemnej telewizji cyfrowej ma być rentowny w przyszłym roku. (s.B4)

Spada wartość PGNiG. Wysoka cena gazu z Kataru, słabe wyniki za ubiegły rok i prognozy na ten, a przede wszystkim konflikt na Ukrainie - to powody wyprzedaży akcji. "Obecnie przygotowujemy scenariusze negocjacyjne dotyczące zmiany różnych elementów katarskiego kontraktu" - mówi w wywiadzie dla "Rz" prezes spółki Mariusz Zawisza. Prezes liczy na wzrost popytu na gaz ze strony energetyki. Spółka zamierza wypełnić tegoroczne zobowiązania, jeśli chodzi o założoną sprzedaż gazu przez giełdę. (s.B5, B.16)

d4is00u

PARKIET

Prezes PGNiG Mariusz Zawisza nie widzi dziś żadnych szans na przeprowadzenie publicznej oferty akcji Exalo Drilling, ani PGNiG Technologie. W jego ocenie nie mają cech, które gwarantowałyby sukces giełdowego debiutu. "Najpierw muszą przejść gruntowną restrukturyzację. Gdy zaczną pokazywać dobre wyniki, zdecydujemy, co dalej z nimi robić" - powiedział. (s.7)

Są już dane o przenoszeniu numerów w lutym. Z sieci do sieci trafiło wtedy więcej numerów komórkowych niż w styczniu, bo ok. 158 tys. - wynika z informacji zebranych przez "Parkiet" i szacunków na ich podstawie. W styczniu tzw. rynek MNP liczył sobie ok. 144 tys. numerów. Podobnie jak w styczniu, również w lutym w wynikach MNP widoczna jest poprawa pozycji Orange Polska. (s.6)

d4is00u

GAZETA WYBORCZA

Pracując w dyskoncie przy kasie można dostać 2,6 tys. zł brutto - prawie o jedną trzecią więcej niż wynosi pensja minimalna. Płace zaczynają rosnąć, bo hipermarkety zarabiają krocie i chcą poprawić sobie wizerunek. (s.1)

Od początku roku o blisko 200 mld USD spadła wartość akcji spółek na rosyjskich giełdach. Może być gorzej, bo zachodnie banki wstrzymują kredyty rosyjskim firmom, a USA już zbiły ceny ropy na świecie. (s.13)

d4is00u

Niższe ceny i wyższy wzrost gospodarczy - takie mogą być skutki umowy o wolnym handlu między UE i USA. (s.16)

Na umowie na czas nieokreślony będzie można przepracować u jednego pracodawcy tylko 24 miesiące, później umowa stanie się umową na czas nieokreślony - zakłada projekt zmian w kodeksie pracy. (s.17)

PULS BIZNESU

PGE, największa polska firma energetyczna, agresywnie walczy o klientów i ma ich coraz więcej. Kusi cenami. Konkurenci narzekają. (s.4)

Allianz wyszedł z wojny cenowej z tarczą. Udało się utrzymać przypis składki w ubezpieczeniach majątkowych. W życiowych jest bardzo mocny spadek. (s.9)

Większość giełdowych blue chipów ma za sobą trudny rok. 10 z 15 spółek z WIG 20, które opublikowały już wyniki za 2013 r., zanotowały spadek zysku netto. W tym ma być lepiej, a że wyceny są niskie, warto pomyśleć o inwestycji. (s.16) (PAP)

morb/

d4is00u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4is00u