Trwa ładowanie...

Przesyłki sądowe do kontroli

Jeśli eksperci nie dopatrzą się niczego złego w tym, że to nie Poczta Polska dostarczy przesyłki sądowe, to niedługo listy z tych instytucji dostarczy nowa firma. Nowe logo i pieczątka na kopercie nie oznaczają, że przesyłki są mniej ważne.

Przesyłki sądowe do kontroliŹródło: PAP
d2qhd2q
d2qhd2q

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki poprosił Urząd Komunikacji Elektronicznej o sprawdzenie sposobu działania Polskiej Grupy Pocztowej, która niedawno wygrała przetarg na doręczanie przesyłek sądowych i prokuratorskich - podaje Radio Zet.

Na antenie radia minister powiedział, że "na razie wszystko idzie dobrze, ale chcemy mieć pewność". Biernacki poinformował także, że o opinię zwrócił się do Naczelnej Rady Adwokackiej, której nie podoba się nowe rozwiązanie i protestuje przeciwko niemu.

W grudniu 2013 r. Polska Grupa Pocztowa, jeden z największych prywatnych operatorów, podpisała dwuletni kontrakt ze skarbem państwa o wartości 500 mln złotych. Z powodu warunku, jakim było posiadanie sieci placówek pocztowych w każdej gminie, Poczta Polska nie brała w ogóle pod uwagę porażki. Tymczasem PGP stworzyła sieć obejmującą 7 tys. placówek, z czego 5 tys. to kioski Ruchu.

PGP złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Prywatna firma ma doręczyć w czasie trwania umowy ponad 100 mln przesyłek, czyli miesięcznie około ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym .Poczta Polska próbowała obalić wynik przetargu na drodze sądowej i odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, ta jednak stwierdziła, że zwycięzca przetargu spełnił wszystkie wymagane warunki.

d2qhd2q

W pierwszej połowie stycznia Poczta Polska wystosowała komunikat, w którym podała, że wykorzysta wszelkie, dostępne kroki prawne, by udowodnić, że jest jedyną firmą, która może w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję wymiaru sprawiedliwości. Wskazała też, że realizacja tak poważnego zlecenia, jakim jest dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur, musi być poparta doświadczeniem, posiadanym zaufaniem do listonoszy i siecią placówek pocztowych w kraju. Nie tylko Poczta Polska ma zastrzeżenia, co do wyników przetargu. Swoje zastrzeżenia wyraziła także wspomniana wcześniej Naczelna Rada Adwokacka.

- Oszczędności, które mają zostać poczynione po zmianie operatora pocztowego mogą okazać się pozorne wobec ryzyka konieczności powtarzania postępowań sądowych na skutek konsekwencji nieprawidłowego w świetle reguł danej procedury doręczenia korespondencji, ryzyka nagminnego nieodbywania się posiedzeń sądowych i konieczności nagminnego rozpoznawania wniosków o przywrócenie terminu - ostrzega w swojej uchwale Naczelna Rada Adwokacka.

d2qhd2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhd2q