Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Tylko co piąte kąpielisko w Polsce z doskonałą jakością wody

W Polsce mamy w sumie 606 kąpielisk. Tylko w minionym sezonie powstało 130 nowych. Jednak na tle Unii Europejskiej tylko co piąte kąpielisko może się pochwalić doskonałą jakością wody.

Wakacje 2020. Tylko co piąte kąpielisko w Polsce z doskonałą jakością wodyŹródło: PAP
d4f7mkq
d4f7mkq

Sezon wakacyjny za pasem. Epidemia koronawirusa wielu Polakom pozmieniała plany na letni wypoczynek. Mimo że część państw niebawem otworzy swoje granice dla turystów z Polski, większość z nas w obawie przed ciągle panującą pandemią planuje spędzić wakacje w kraju.

Wypoczynek nad wodą zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodaków. Jak wyglądają polskie kąpieliska? Ocenę ich jakości przedstawia raport Komisji Europejskiej (KE) i Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) "Jakość wody w europejskich kąpieliskach w 2019 roku".

606 kąpielisk

W minionym sezonie powstało w Polsce 130 nowych kąpielisk. To największy przyrost w całej UE, gdzie przybyło łącznie 306.

d4f7mkq

W sumie mamy więc 606 kąpielisk, z czego 130 doskonałej jakości. A co z pozostałymi?

Aż 419 nie jest sklasyfikowanych pod względem jakości. Są to albo nowe kąpieliska, albo nie mają wystarczającej liczby próbek z innych powodów.

Wakacje 2020. Obozy i kolonie się odbędą. Organizatorzy szykują się do sezonu. Obejrzyj wideo:

Dlatego w ogólnym zestawieniu udział kąpielisk z doskonałą jakością wody stanowił w roku ubiegłym w Polsce jedynie 21,6 proc.

d4f7mkq

Gdzie najczyściej?

Raportem objęto ponad 22,2 tys. kąpielisk w Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarii. Aż 84,6 proc. z nich posiadało wodę doskonałej jakości. Prym w tym zakresie wiodły: Cypr, Austria, Malta, Grecja i Chorwacja (95 proc. kąpielisk w tych krajach uzyskało najwyższe oceny). Ponadto w Grecji, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Rumunii i Słowenii wszystkie oceniane kąpieliska były co najmniej dobrze.

KE podała, że latem 2019 r. rozpoczęto użytkowanie 306 nowych miejsc do kąpieli. 60 proc. z nich jest położonych nad rzekami i jeziorami, gdzie kontrola jakości wody jest znacznie utrudniona. Jakość nowych miejsc do kąpieli jest określana tylko wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca liczba próbek wody. Może się to zdarzyć już w pierwszym roku, jeśli częstotliwość monitorowania jest wystarczająco wysoka.

d4f7mkq

Największa liczba nowo otwartych kąpielisk w 2019 r. znajduje się w Polsce (130, z czego 101 znajduje się w głębi lądu), podaje raport.

Raport sporządzono na podstawie danych, dotyczących próbek wody, pobieranych przez przedstawicieli władz lokalnych i krajowych i analizowanych pod kątem m.in. zanieczyszczenia ściekami i pochodnymi hodowli zwierząt. Na podstawie poziomu wykrytych bakterii jakość wody była klasyfikowana jako "doskonała", "dobra", "dostateczna" lub "niedostateczna".

Co najmniej "ostateczną" uzyskało w roku ubiegłym 95 proc. kąpielisk (niewielki spadek w stosunku do stanu z 2018 r., kiedy 95,4 proc. kąpielisk osiągnęło taką ocenę).

d4f7mkq

W raporcie stwierdzono również, że jakość kąpielisk nadmorskich jest lepsza niż tych położonych w głębi lądu.

Obowiązek monitorowania wody w kąpieliskach został nałożony przez unijną dyrektywę dotyczącą wody w kąpieliskach. W roku ubiegłym niedostateczną jakość wody odnotowano w 1,3 proc. kąpielisk, objętych raportem.

W sześciu krajach europejskich 3 proc. lub więcej kąpielisk było złej jakości: Albania (siedem kąpielisk - 5,9 proc. kąpielisk w tym kraju), Estonia (trzy kąpieliska - 5,6 proc.), Węgry (10 kąpielisk - 3,9proc.), Irlandia (pięć - 3,4proc.), Holandia (24 lub 3,3proc.) i Słowacja (jedno kąpielisko).

d4f7mkq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d4f7mkq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f7mkq