Trwa ładowanie...

Wkrótce wybór szefa PKO BP

Już we wtorek możemy poznać nazwisko prezesa największego banku detalicznego w Polsce.

Wkrótce wybór szefa PKO BPŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
d2x0j1r
d2x0j1r

W piątek rada nadzorcza PKO BP przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na prezesa oraz wiceprezesa banku. Zostaną dokończone w poniedziałek i, według naszych informacji, nowego prezesa największego polskiego banku możemy poznać już we wtorek.

Trzech liderów

Według informacji "Parkietu" aplikacje na stanowisko prezesa PKO BP złożyli m.in. Wojciech Papierak pełniący obowiązki prezesa banku, Piotr Kamiński, szef zależnego Banku Pocztowego, Mariusz Karpiński, były szef GE Money Banku, a także Jerzy Zdrzałka, eksprezes PZU, ostatnio szef J. W. Construction, Waldemar Maj, były wiceszef PKN Orlen, wcześniej wiceprezes Banku BGŻ, oraz Zbigniew Jagiełło kierujący Pioneer Pekao TFI. - Biorąc pod uwagę nazwiska kandydatów, które są wymieniane, można mówić o sukcesie konkursu, bo są to osoby z dużymi osiągnięciami zawodowymi - mówi jeden z bankowców.

Kandydatów będzie przesłuchiwać rada nadzorcza PKO BP, kierowana przez nowego przewodniczącego Cezarego Banasińskiego (poprzednia szefowa nadzoru Marzena Piszczek tydzień temu, tuż przed walnym banku, które zmieniło skład rady nadzorczej, złożyła rezygnację). Zdaniem Cezarego Banasińskiego z grupy osób, które zgłosiły się do konkursu, można wybrać nowego szefa banku. Z naszych informacji wynika, że główni kandydaci to Wojciech Papierak, Piotr Kamiński oraz Zbigniew Jagiełło.

Co dalej z bankiem?

Sławomir Lachowski, wymieniany wcześniej jako główny kandydat na to stanowisko, ostatecznie nie złożył aplikacji w konkursie. Uważa, że wokół PKO BP jest zdecydowanie za dużo polityki. W wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" powiedział, że PKO BP mógłby być bankiem o tożsamości narodowej, pozostać nawet w sferze strategicznej kontroli państwa i być jednocześnie bankiem prywatnym. Jego zdaniem, aby to zagwarantować, wystarczy pozostawić w rękach Skarbu Państwa nie więcej niż 25 proc. akcji. Obecnie SP ma ponad 51 proc. akcji i chce zachować pakiet kontrolny także po podwyższeniu kapitału dzięki przygotowywanej emisji akcji.

d2x0j1r

Megaemisja na jesieni

PKO BP chce w ten sposób pozyskać 5 mld zł. Będzie to emisja z prawem poboru, skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy. Walne zgromadzenie banku zdecydowało o przesunięciu terminu prawa poboru z 29 na 6 października, a 1 września bank złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny.

Poprzedni szef banku Jerzy Pruski został odwołany ze stanowiska 7 lipca, a wraz z nim Tomasz Mironczuk, wiceprezes odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej.

Monika Krześniak
Parkiet

d2x0j1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x0j1r