Trwa ładowanie...

10 mln zł kary za awarię "Czajki" i zrzut ścieków do Wisły. Miasto się odwoła

10 501 540 zł - na tyle Wody Polskie wyliczyły karę za zrzut ścieków do Wisły w wyniku wakacyjnej awarii stołecznego kolektora ścieków "Czajka". MPWiK w imieniu Warszawy zapowiada odwołanie.

10 mln zł kary za awarię "Czajki" i zrzut ścieków do Wisły. Miasto się odwołaŹródło: Materiały prasowe
d4amce9
d4amce9

Radni PiS straszyli miliardową karą dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za zrzut nieczystości do Wisły po awarii oczyszczalni "Czajka" w sierpniu 2019 r. Skończyło się na 10,5 mln zł.

Tyle naliczyło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, czyli główny podmiot odpowiedzialny za krajową gospodarkę wodną. - W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. - poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

Jednak ewentualna kara nie odbije się na warszawiakach. Wody Polskie podkreślają, że opłata musi zostać poniesiona przez MPWiK i nie może ona zostać przerzucona w żaden sposób na mieszkańców. - Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki - napisano w komunikacie.

Zobacz też: Podatki w Polsce. Mamy najwyższą w Unii karę. "Represyjne prawo"

MPWiK ma 14 dni na wniesienie reklamacji. - Skorzystamy z tego prawa. Przygotowujemy już pismo - zapowiada w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.

d4amce9

Przedsiębiorstwo broni się argumentem, że ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1 proc. całkowitego przepływu wody. - Prowadzony monitoring wskazał także, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody - podaje MPWiK.

Nieczystości do Wisły zaczęły wpływać 28 sierpnia 2019 roku, kiedy awarii uległy rurociągi biegnące dnem rzeki. Do Wisły trafiało wtedy 3 tys. litrów ścieków na sekundę.

14 września na rzece zaczął działaś tymczasowy rurociąg, w tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od 16 listopada ścieki do "Czajki" znowu płyną dnem rzeczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4amce9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4amce9