Trwa ładowanie...

10 mln zł kary za awarię "Czajki" i zrzut ścieków do Wisły. Miasto się odwoła

10 501 540 zł - na tyle Wody Polskie wyliczyły karę za zrzut ścieków do Wisły w wyniku wakacyjnej awarii stołecznego kolektora ścieków "Czajka". MPWiK w imieniu Warszawy zapowiada odwołanie.

Share
10 mln zł kary za awarię "Czajki" i zrzut ścieków do Wisły. Miasto się odwołaŹródło: Materiały prasowe
d1ld6xh

Radni PiS straszyli miliardową karą dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za zrzut nieczystości do Wisły po awarii oczyszczalni "Czajka" w sierpniu 2019 r. Skończyło się na 10,5 mln zł.

Tyle naliczyło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, czyli główny podmiot odpowiedzialny za krajową gospodarkę wodną. - W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. - poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

Jednak ewentualna kara nie odbije się na warszawiakach. Wody Polskie podkreślają, że opłata musi zostać poniesiona przez MPWiK i nie może ona zostać przerzucona w żaden sposób na mieszkańców. - Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki - napisano w komunikacie.

d1ld6xh

Zobacz też: Podatki w Polsce. Mamy najwyższą w Unii karę. "Represyjne prawo"

MPWiK ma 14 dni na wniesienie reklamacji. - Skorzystamy z tego prawa. Przygotowujemy już pismo - zapowiada w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.

Przedsiębiorstwo broni się argumentem, że ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1 proc. całkowitego przepływu wody. - Prowadzony monitoring wskazał także, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody - podaje MPWiK.

d1ld6xh

Nieczystości do Wisły zaczęły wpływać 28 sierpnia 2019 roku, kiedy awarii uległy rurociągi biegnące dnem rzeki. Do Wisły trafiało wtedy 3 tys. litrów ścieków na sekundę.

14 września na rzece zaczął działaś tymczasowy rurociąg, w tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od 16 listopada ścieki do "Czajki" znowu płyną dnem rzeczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1ld6xh

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ld6xh
d1ld6xh