Trwa ładowanie...
raj podatkowy
06-04-2013 20:30

100 tysięcy osób zamieszkałych w Niemczech korzysta z rajów podatkowych

W Niemczech z usług rajów podatkowych korzysta ponad 100 000 osób - twierdzą dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Focus" w sobotnim numerze, podsumowując najnowsze rewelacje dziennikarskie na temat dziesięciu "oaz" podatkowych na świecie.

100 tysięcy osób zamieszkałych w Niemczech korzysta z rajów podatkowychŹródło: Jupiterimages
d21msfn

Wśród podatników zamieszkałych na stałe w Niemczech, którzy lokują swe pieniądze w tych "oazach", aby nie płacić niemieckich podatków, są zarówno niemieccy milionerzy, jak i emeryci, rosyjscy i arabscy magnaci, handlarze bronią, politycy, maklerzy giełdowi, czy celebryci i gwiazdy show-biznesu.

Media na całym świecie - pisze "Focus" - poinformowały w tych dniach, że udało się dotrzeć do danych dotyczących 130 000 osób z 170 krajów świata - użytkowników kont bankowych w rajach podatkowych.

Niemiecki rząd wezwał ostatnio media, aby przekazały mu dostępne im dane dotyczące korzystania z rajów podatkowych, ale związki dziennikarzy odmówiły.

d21msfn

"Prasa nie jest pomocnikiem policji ani inspektorów podatkowych" - odpowiedziały źródła związane redakcjami "Suedeutsche Zeitung" i "Focus".

Minister finansów Wolfgang Schaeuble, podobnie jak jego kolega, szef resortu gospodarki, Philipp Roesler, wezwali media do współpracy w walce z oszustwami podatkowymi.

Dziennikarzom z Niemiec i innych krajów udało się uzyskać dostęp do około 2,5 miliona bankowych, poufnych dokumentów, głównie z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Wysp Cooka oraz innych rajów podatkowych.

W rozpowszechnieniu tego materiału uczestniczyły media z 46 krajów, m.in. niemieckie, a także brytyjskie: "The Guardian" i BBC, francuski "Le Monde" i amerykański "The Washington Post". (PAP)

ik/ ro/

d21msfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21msfn