11 lutego nadzwyczajny szczyt gospodarczy w Brukseli

Na 11 lutego nowy stały przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał w poniedziałek swój pierwszy unijny szczyt, który będzie poświęcony wyjściu z kryzysu i nowej unijnej strategii gospodarczej, zwanej roboczo "UE 2020".

11 lutego nadzwyczajny szczyt gospodarczy w Brukseli
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | DIRK WAEM

04.01.2010 | aktual.: 04.01.2010 17:11

- To mój pierwszy dzień w pracy. Przygotowuję już najbliższą Radę Europejską 11 lutego. Głównym tematem będzie gospodarka. Potrzebujemy większego wzrostu gospodarczego, mając na uwadze zapewnienie solidnych podstaw finansowania naszego modelu socjalnego, tak aby zachować nasz europejski sposób życia - oświadczył w komunikacie prasowym Van Rompuy, który obowiązki stałego przewodniczącego UE objął z Nowym Rokiem.

Spotkanie 11 lutego będzie pierwszą okazją do dyskusji w gronie szefów państw i rządów na temat nowej strategii, której zarys zatwierdzą oni na kolejnym szczycie w marcu, tak by zakończyć prace w czerwcu. KE planuje, że przestawienie na tory gospodarki niskoemisyjnej, czyli przyjaznej środowisku, da UE gwarancje wzrostu gospodarczego i będzie służyć walce z wykluczeniem społecznym, czyli biedą i nierównym dostępem do dóbr i usług. Strategia "UE 2020" ma pozwolić na stworzenie 4 mln miejsc pracy w miejsce zlikwidowanych z powodu obecnego kryzysu.

Hiszpania, która z Nowym Rokiem przejęła rotacyjne przewodnictwo w UE, proponuje, aby strategia "UE 2020" miała w odróżnieniu od swej poprzedniczki, Strategii Lizbońskiej, wiążące cele, z których realizacji byłyby rozliczane kraje członkowskie. Rząd w Madrycie za jeden z głównych celów przewodnictwa uznał większą niż dotychczas koordynację krajowych polityk gospodarczych. Van Rompuy popiera ten postulat hiszpańskiego premiera Jose Zapatero.

- Istnieje unia walutowa i mamy wspólny rynek, ale jesteśmy wciąż daleko od unii gospodarczej, choć kryzys unaocznił, jak bardzo jest ona potrzebna - argumentowali obaj politycy we wspólnym liście opublikowanym w poniedziałek w europejskich dziennikach.

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
keszczytkryzys gospodarczy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także