W obu zestawieniach Niemcy znajdują się mniej więcej w połowie stawki. W kryterium dochodowym sprawa ubóstwa dotyczy 8,5 procent dzieci. Nasi zachodni sąsiedzi plasują się za krajami skandynawskimi, a także Cyprem, Słowenią, Danią, Austrią czy Czechami. Najgorzej jest w krajach południowych, jak Włochy, Grecja czy Hiszpania, a także w krajach, które niedawno zostały przyjęte do Unii Europejskiej jak Bułgaria, Łotwa czy Rumunia. Odsetek dzieci dotkniętych ubóstwem w sensie finansowym dotyczy co najmniej 15 procent.
Jeżeli spojrzymy na dostęp dzieci do podstawowych świadczeń, to w Niemczech jest z tym problem w przypadku 8,8 procent najmłodszych. Również w tym przypadku dobrze radzą sobie Skandynawowie, Duńczycy, czy Cypr. Na drugim końcu skali jest Rumunia, gdzie dostępu do podstawowych świadczeń nie ma aż 72,6 procent dzieci.
"Ponad 30 procent dzieci jest dotkniętych deprywacją na Węgrzech i Łotwie, ponad 50 procent w Bułgarii i ponad 70 procent w Rumunii" - czytamy w raporcie. Organizacja zwraca również na związek polityki państwa z poziomem ubóstwa najmłodszych. O wiele lepiej radzi sobie z tym np. Dania i Szwecja niż Niemcy i Belgia. We Francji poziom ubóstwa obniżył się wskutek wprowadzenia m.in. ulg podatkowych.
Polska znajduje się w drugiej połowie przedstawionego przez Unicef zestawienia. Więcej na temat ubóstwa dzieci w Polsce znajduje się na kolejne stronie.