15 lutego zmiany w telewizji naziemnej
15 lutego w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawanie rozpoczną TV Trwam i nowy kanał dla dzieci TVP ABC. Telewizja Polska, mimo zmian na cyfrowych multipleksach, nie zmniejszy liczby nadawanych kanałów - poinformował we wtorek prezes TVP Juliusz Braun.
TV Trwam zajmie miejsce TVP Info na multipleksie pierwszym, a program informacyjny Telewizji Polskiej zostanie przeniesiony na multipleks trzeci. - Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą musieli jeszcze raz przeprogramować dekodery, żeby oglądać TVP Info - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Braun.
- Jest to dla nas duży problem - przyznał, nawiązując do zmian z września 2013 r. Wówczas debiutująca TVP Regionalna przejęła od TVP Info emisję pasm lokalnych ośrodków terenowych telewizji, co odbiło się spadkiem oglądalności TVP Info. - Mamy złe doświadczenia związane ze zmianami na multipleksie, jakie dokonały się we wrześniu. Teraz, mamy nadzieję, jesteśmy lepiej przygotowani informacyjnie. TVP Info odbudowało swoją pozycję - zaznaczył prezes TVP.
Jak powiedział dyrektor ośrodka TVP Technologie Wiesław Łodzikowski, po przeniesieniu z MUX 1 na MUX 3, TVP Info zyska prawie 5 proc. zasięgu. Multipleks trzeci dociera do 99,6 proc. odbiorców, MUX 1 - do 95 proc.
To nie koniec zmian na cyfrowych multipleksach. Braun zapowiedział, że do 15 marca na MUX 1 Telewizja Polska będzie nadawać Jedynkę i Dwójkę w wersji SD (Standard Definition) w miejsce TVP 1 HD (High Definition). - Jest pewna liczba odbiorców, marginesowa, z dekoderami kupionymi na bazarach albo ze starymi telewizorami, dla której wyłączenie emisji SD oznaczałoby czarny ekran. Przez najbliższy miesiąc będziemy informować, aby wszyscy, którzy nie są pewni możliwości swoich urządzeń to sprawdzili, bo od 15 marca Jedynka i Dwójka będą nadawane tylko w HD - mówił prezes TVP.
Miejsca Jedynki i Dwójki na MUX 1 zastąpią edukacyjny kanał Fokus i filmowa Stopklatka. Zgodnie z zapisem koncesyjnym nowi nadawcy muszą wystartować nie później niż 28 kwietnia. Braun przyznał, że wyłączenie 15 marca Jedynki i Dwójki w wersji SD jest związane z wcześniejszym wejściem Stopklatki na MUX 1.
Stopklatka nie precyzuje jednak daty rozpoczęcia emisji. - Chcielibyśmy, aby wydarzyło się to jak najszybciej. Jesteśmy gotowi do startu, rozmowy w tej sprawie trwają - poinformowała PAP Agnieszka Sadowska z Agory. Spółka ma nabyć od spółki Kino Polska, większościowego udziałowca Stopklatki, taką liczbę udziałów, która zapewni obu partnerom te same prawa. Według umowy inwestycyjnej udział Agory w kapitale zakładowym Stopklatki ma wynieść co najmniej 41 proc.
Ofertę naziemnej telewizji cyfrowej ma uzupełnić jeszcze edukacyjny kanał Fokus. Według informacji PAP nadawca pojawi się na MUX 1 28 kwietnia, jednak nie jest pewne, czy uda mu się ruszyć wcześniej.
Braun zaznaczył, że dzięki nowym rozwiązaniom technicznym oferta Telewizji Polskiej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej pozostanie bez zmian. Wcześniej prognozowano, że na przeznaczonym dla nadawcy publicznego multipleksie trzecim, z powodu ustąpienia TVP z MUX 1, wszystkie kanały nadawane do tej pory naziemnie nie zmieszczą się.
Ostatecznie na MUX 3 nadawane będą: Jedynka i Dwójka w HD, przeniesione z MUX 1 TVP Info oraz Regionalna, Kultura, Historia, Polonia i Rozrywka.
Na MUX 1 Telewizja Polska pozostanie z kanałem TVP ABC. Koncesję na niego publiczny nadawca wygrał w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- TVP ABC to kanał dla dzieci do 12. roku życia. Skoncentrujemy się przede wszystkim na odbiorcach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - mówił Braun. Jak podkreślił, na antenie pojawią się "kultowe polskie kreskówki", m.in. "Bolek i Lolek" i "Reksio", oraz programy nadawane niegdyś w "Wieczorynce" jak czechosłowackie bajki "Krecik" i "Rumcajs".
Z badań wynika, że rodzice najbardziej negatywnie oceniają w programach dla dzieci agresywne zachowanie postaci, złe wzorce bohaterów, straszenie, zły smak. - Będziemy unikać jak ognia takich bajek. To ma być kanał bezpieczny, bazujący na polskiej produkcji - mówił. Prezes TVP podkreślił, że współpracują z Fundacją ABCXXI realizującą akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Telewizja Polska chciałaby też rozpocząć współpracę z Centrum Nauki Kopernik.
Braun poinformował też, że Telewizja Polska będzie oficjalnym nadawcą igrzysk olimpijskich w Soczi. Na antenach TVP 1 i 2 łącznie zaplanowano 180 godzin transmisji na żywo. Widzowie TVP Sport będą mogli zobaczyć blisko 300 godzin rozgrywek sportowych. W TVP Info codziennie o godz. 23 nadawany będzie "Wieczór Olimpijski" podsumowujący zmagania całego dnia.