ycipk-1ults4

15 sierpnia - jakie święta obchodzimy tego dnia? Czy w najbliższy czwartek zrobimy zakupy?

15 sierpnia w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podpowiadamy, jakie święta przypadają na najbliższy czwartek oraz czy tego dnia zrobimy zakupy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
15 sierpnia - jakie święta obchodzimy tego dnia? Na zdj. uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze
15 sierpnia - jakie święta obchodzimy tego dnia? Na zdj. uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze (PAP)
ycipk-1ults4

15 sierpnia. Jakie święta obchodzimy tego dnia?

15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta - Święto Wojska Polskiego (święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) oraz liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921). Potyczka zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

ycipk-1ults4

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Zobacz: Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski, miała miejsce defilada wojskowa nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Tradycja ta jest kontynuowana, a tegoroczna defilada wojsk z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach.

ycipk-1ults4

15 sierpnia obchodzimy także święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Ustanowił go papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg), w odpowiedzi m.in. na prośbę polskich biskupów.

Polsce i wielu innych krajach europejskich święto 15 sierpnia nazywany jest często także świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas kwiaty, zioła i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Właśnie na 15 sierpnia na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Czytaj również: Mija nam właśnie 20 lat w NATO. A polska armia ciągle ma głównie sprzęt z ZSRR

15 sierpnia. Czy w najbliższy czwartek zrobimy zakupy?

ycipk-1ults4

Ze względu na zakaz handlu w Polsce zakupów nie zrobimy w kilkanaście dni w roku oraz w większość niedziel. 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia nie zrobimy więc zakupów w zdecydowanej większości sklepów, supermarketów oraz galerii handlowych.

We wskazane dni zakazana jest nie tylko sprzedaż, ale także inne czynności związane z handlem, np. magazynowanie, logistyka i przeładunki. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. apteki i stacje benzynowe.

W związku z ustawą dotyczącą zakazu handlu w niedziele (obowiązująca w Polsce od marca 2018 r.) najbliższa z nich 18 sierpnia również będzie wyłączona z handlu.

Czytaj także: Niedziela handlowa a zakaz handlu. PIP skontrolował 12 tys. placówek czynnych w niedziele niehandlowe

ycipk-1ults4

Zakaz handlu sierpień 2019:

  • 4 sierpnia (niedziela)
  • 11 sierpnia (niedziela)
  • 15 sierpnia (niedziela)
  • 18 sierpnia (czwartek - Święto Wojska Polskiego oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Za złamanie przepisów dotyczących zakazu handlu grozi grzywna od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ults4

ycipk-1ults4
ycipk-1ults4