Trwa ładowanie...
d3pj7z1

18 proc. pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie w III kw. 09 - Manpower

...
Share
d3pj7z1

9.6.Warszawa (PAP) - 18 proc. pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w III kwartale tego roku - wynika z raportu firmy doradczej Manpower.

"18 proc. pracodawców w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w III kwartale br. Biorąc pod uwagę, że 9 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 70 proc. szacuje brak zmian personalnych, prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +9 proc." - napisano w komentarzu do badań.

Z danych Manpower wynika, że optymizm pracodawców co do zatrudniania nowych pracowników jest nieznacznie większy niż przed kwartałem.

d3pj7z1

"Prognoza netto zatrudnienia jest o 3 punkty procentowe wyższa niż w II kwartale br." - podają autorzy badania.

"W ujęciu rocznym, prognoza netto zatrudnienia jest wyraźnie niższa, o 20 punktów procentowych" - dodają.

W III kwartale 2009 r. pracodawcy z 8 na 10 badanych sektorów przewidują zwiększenie liczby pracowników.

"Najwięcej pracodawców wykazujących optymizm co do zatrudniania nowych pracowników jest w sektorze Restauracje/ Hotele, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +30 proc. Na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Budownictwo ustalono znaczącą prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23 proc.. Prognozy dla sektorów Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Instytucje sektora publicznego wynoszą w obu przypadkach +15 proc. i wskazują na znaczące szanse znalezienia pracy w tych sektorach gospodarki" - wynika z raportu Manpower.

d3pj7z1

"Sektorami, w których większa liczba przedsiębiorców deklaruje zmniejszenie zatrudnienia jest Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-13 proc.) oraz Produkcja przemysłowa (-8 proc.)" - dodają autorzy badania.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2009 roku został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną grupę 750 pracodawców w Polsce. Wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli na pytanie "Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pana/ Pani oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku lipca do końca września, w porównaniu do obecnego kwartału?". (PAP)

bg/ jtt/

d3pj7z1

Podziel się opinią

Share
d3pj7z1
d3pj7z1