20 lat temu rozpoczął się proces budowy wolnego rynku
Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Narodowego Banku Polskiego, podczas której specjaliści z całego świata - sektora finansów i gospodarki - omawiają 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej.
05.06.2009 | aktual.: 30.09.2010 11:39
Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Narodowego Banku Polskiego, podczas której specjaliści z całego świata - z sektora finansów i gospodarki - omawiają 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej.
Dwudniowa konferencja, która odbywa się w warszawskim hotelu Sheraton, rozpoczęła się od przemówienia prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
_ Dwadzieścia lat temu rozpoczął się w Polsce proces transformacji od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej, który następnie objął pozostałe kraje dawnego bloku socjalistycznego. Były to najważniejsze przemiany społeczne i gospodarcze końca XX wieku w Europie _- taką opinię wyraził prezes NBP Sławomir Skrzypek.
Zdaniem prezesa, choć koszty przemian gospodarczych w dużej mierze poniosło społeczeństwo, to bilans kosztów i korzyści trzeba ocenić pozytywnie. Zaznaczył także, że Polska przez ostatnie 20 lat odnotowała o 80 proc. wyższy wzrost gospodarczy niż w innych krajach europejskich, ale jeszcze potrzeba czasu na zmniejszenie dystansu do lepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej.
Następnie głos zabrał prezydent Lech Kaczyński. Odniósł się krytycznie do socjalistycznej władzy, która jego zdaniem doprowadziła Polskę do zapaści ekonomiczno-społecznej. Podkreślił, że zmiany jakie zaszły w naszym kraju można ocenić jako wielki sukces, choć nie wszystkie szanse zostały należycie wykorzystane.
_ W efekcie przemian Polska stała się jednym z rynkowych liderów w regionie, eksporterem stabilności i prężnym uczestnikiem unijnej gospodarki. Skala polskich osiągnięć jest więc naprawdę duża _- podkreślił Prezydent RP Lech Kaczyński.
Na konferencji pojawili się także Jean- Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) oraz Joaquin Almuni, komisarz UE ds. gospodarczo walutowych.
Prezes ECB wyraził zadowolenie, że nie tylko w Polsce, ale i całej Europie możliwe było pokojowe przeprowadzenie przemian. Stojącym przed wszystkim wyzwaniem jest dalsze pogłębianie procesu integracji europejskiej oraz przeprowadzanie korzystnych reform.
Również Joaquin Almuni wspomniał o wyzwaniach, jakie stoją przed Polską i pozostałymi europejskimi krajami. Jego zdaniem Polska powinna odpowiednio przygotować się do przyjęcia unijnej waluty.
_ Powodzenie w tej kwestii w znacznej mierze zależy od sprawnego prowadzenia wewnętrznej polityki gospodarczej ukierunkowanej na stabilność _ - podkreślił Almuni.
Po części oficjalnej z udziałem gości rozpoczną się sesje, podczas których delegaci z całej Europy omawiać będą:
* transformację i wzrost gospodarczy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po roku 1989;
* przyszłość gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej w świetle globalnej recesji;
* gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej wobec euro;
* dziesięć lat strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w Polsce w świetle doświadczeń innych krajów
Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska