Trwa ładowanie...
dotacje dla rolników

20 tys. młodych rolników chętnych na 100 tys. zł

Prawie 20 tysięcy młodych rolników (do 40. roku życia) złożyło wniosek o przyznanie bezzwrotnej premii finansowej w wysokości do 100 tys. zł.
Share
20 tys. młodych rolników chętnych na 100 tys. zł
Źródło: © whitelook - Fotolia.com
d4hcuia

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), prawie 20 tysięcy młodych rolników (do 40. roku życia) złożyło wniosek o przyznanie bezzwrotnej premii finansowej w wysokości do 100 tys. zł.

Dotacje będą pochodziły z programu "Ułatwianie startu młodym rolnikom", finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Agencja ma na ten cel ok. 800 mln zł, a dotacja może wynieść do 100 tys. zł na gospodarstwo.

Premię może dostać rolnik, który nie ukończył 40 lat i planuje przejęcie gospodarstwa rolnego bądź już rozpoczął działalność rolniczą. Do otrzymania pieniędzy konieczne jest wykształcenie rolnicze. Ubiegający się o dotację musieli przedłożyć biznes plan, w którym trzeba było wykazać, że 70 proc. otrzymanych środków z ARiMR pójdzie na inwestycje w gospodarstwie.

d4hcuia

O kolejności przyznania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów. Są one przyznawane w zależności od wielkości gospodarstwa, wykształcenia oraz od stopnia bezrobocia w gminie, w której znajduje się gospodarstwo. Maksymalnie Agencja może przyznać 16 punktów. Będą one przyznane w ciągu 50 dni od zakończenia naboru, a decyzja w sprawie przyznania pomocy wydana w terminie 150 dni od dnia złożenia wniosku.

Dotychczas w ramach PROW 2007-2013 odbyły się cztery nabory wniosków w latach 2008, 2009, 2010 i 2011 na program "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Wypłacono 1,6 mld zł. Pieniądze dotychczas dostało ok. 23,2 tys. osób.

Bezzwrotna premia finansowa dla młodych rolników ma ich zachęcać do podejmowania samodzielnej działalności rolniczej. Tym samym ma przyczyniać się do przyspieszenia zmian w strukturze agrarnej gospodarstw rolnych i do zwiększenia konkurencyjności rolnictwa.

Nabór trwał od 15 maja do 23 czerwca. Agencja szacuje, że dotację będzie mogło otrzymać ok. 8 tys. rolników.

Tysiące ofert pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesujący Cię region!

d4hcuia

Podziel się opinią

Share
d4hcuia
d4hcuia