236 mln euro na inwestycje i projekty w Krakowie i sąsiednich gminach

236 mln euro z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przeznaczonych na projekty realizowane w Krakowie i 14 sąsiednich gminach. Pieniądze zostaną wydane m.in. na poprawę jakości powietrza, rozwój stref aktywności gospodarczej, rozwój systemu "parkuj i jedź".

10.07.2015 12:50

Wybrano już 119 projektów, które będą dofinansowane w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Na te projekty przeznaczone zostaną dotacje w wysokości 202 mln euro(całkowita wartość tych inwestycji to 286 mln euro - PAP). O pozostałe 34 mln euro samorządy będą mogły ubiegać się w ogłaszanych stopniowo konkursach.

Marszałek województwa Marek Sowa podkreślił w piątek, że inwestycje zaproponowane przez samorządy skupione w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska (Kraków i 14 gmin ościennych - PAP), doskonale wpisują się w strategię rozwoju województwa.

Chodzi m.in. o rozwój stref aktywności gospodarczej, rozwój parkingów i węzłów przesiadkowych "parkuj i jedź". "Priorytetem jest gospodarka niskoemisyjna. Żadne województwo nie ma takiego odsetka środków przeznaczonych na ten cel, jak Małopolska" - podkreślił Sowa.

"Mamy świadomość, że jeśli mówimy o walce o czyste powietrze w mieście musimy współdziałać z innymi gminami. Chcemy, aby mieszkańcy Krakowa i tych sąsiednich gmin poczuli, że robimy coś dla ich dobra. Jesteśmy wspólnotą i musimy być bardziej zintegrowani" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Marszałek Sowa dodał, że oprócz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego samorządy Metropolii Krakowskiej otrzymają pieniądze także z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co sprawi, że w sumie w ramach ZIT trafi do nich ponad 2 mld zł. Poinformował, że rząd przyjął aneks do Kontraktu Terytorialnego, w którym uwzględnił 111 mln euro na współfinansowanie wkładu krajowego.

Wśród inwestycji planowanych w Krakowie, które otrzymają unijne dofinansowanie w ramach ZIT znalazły się m.in. rozbudowa infrastruktury pod Park Technologiczny Branice i budowa infrastruktury pod strefę aktywności gospodarczej "Nowa Huta Przyszłości", budowa ścieżek rowerowych, zakup nowych tramwajów i ekologicznych, niskopodłogowych autobusów oraz sfinansowanie programu ograniczenia niskiej emisji w mieście.

Gminy ościenne chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, modernizację szkół, program wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych, budowę ścieżek rowerowych i parkingów w systemie "parkuj i jedź".

Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek marszałek Sowa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz władze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska: prezydent Majchrowski i burmistrz Świątnik Górnych Witold Słomka.

Zintegrowane Inwestycji Terytorialnych to nowe narzędzie, jakie otrzymały samorządy od Komisji Europejskiej. Miasta wspólnie z otaczającymi je gminami oraz z władzami województwa wspólnie ustalają, co jest ważne dla ich rozwoju i wskazują konkretne inwestycje, na które chciałyby uzyskać unijne dofinansowanie.

W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym dominują projekty, których realizacja ma doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Na zakup nowych autobusów i tramwajów ma być przeznaczone 186 mln euro, na poprawę jakości powietrza 157 mln euro, na modernizację energetyczną budynków 38 mln euro. Zadania te będą finansowane w ramach ZIT z dwóch źródeł: Regionalnego Programu Operacyjnego (236 mln euro) i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (229 mln euro).

O unijne dofinansowanie będą się mogły starać także samorządy z subregionów tarnowskiego, sądeckiego, podhalańskiego, Małopolski Zachodniej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (poza ZIT). Dla nich przygotowane zostały Subregionalne Programy Rozwoju, na które przeznaczone zostanie 521,5 mln euro.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)