Trwa ładowanie...

25 lat wolności - spektakularne sukcesy Polaków

W Wielkiej Brytanii działa już 40 tys. polskich firm. Własną działalność gospodarczą może prowadzić nawet co szósty Polak pracujący na wyspach. Od 1989 r., kiedy w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, Polacy są nie do zatrzymania. Dzięki otwarciu granic, możliwości podróżowania, studiowania i pracy w każdym miejscu na świecie, kariery w międzynarodowych firmach stoją dla nas otworem

25 lat wolności - spektakularne sukcesy PolakówŹródło: PaP/Stanisław Jakubowski, newspix.pl
d45gjs6
d45gjs6

W Wielkiej Brytanii działa już 40 tys. polskich firm. Własną działalność gospodarczą może prowadzić nawet co szósty Polak pracujący na Wyspach. Od 1989 r., kiedy w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, Polacy są nie do zatrzymania. Dzięki otwarciu granic, możliwości podróżowania, studiowania i pracy w każdym miejscu na świecie, kariery w międzynarodowych firmach stoją dla nas otworem. Oto sylwetki kilku naszych rodaków, którzy odnieśli prawdziwy sukces za granicą.

Dorota Zimnoch – wysoko w City


Źródło: studio.wp.pl

Jedną z osób, które zawojowały londyńskie City – centrum brytyjskiej i światowej finansjery – jest Dorota Zimnoch. W Polsce pracowała w City Banku. Postanowiła jednak wywrócić swoje życie do góry nogami i wyjechała do Londynu w 2005 r.

- Poczułam, że muszę coś zmienić, szukałam wyzwania. Zaproponowano mi wtedy wyższe stanowisko w centrali w Londynie, długo się nad tym nie zastanawiałam, byłam gotowa na wyzwanie – powiedziała Dorota Zimnoch w menstream.pl.

d45gjs6

Obecnie pracuje w firmie MetLife, zajmującej się ubezpieczeniami. Jest odpowiedzialna za marketing i kreowanie wizerunku w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest również prezesem Polish City Club, stowarzyszenia polskich profesjonalistów w Londynie. Zna polski, rosyjski i węgierski. Dziś mieszka we własnym mieszkaniu w Wimbledonie.

Jacek Ostrowski – odzieżowy potentat


Źródło: studio.wp.pl

- Pracując dla jednej z amerykańskich korporacji w Polsce wymyśliliśmy wraz z żoną, że fajnie byłoby pomieszkać trochę za granicą i nauczyć dzieci angielskiego w środowisku native speakers. Stąd prosty wybór Anglii, jako naszego nowego miejsca zamieszkania – powiedział w mambiznes.pl Jacek Ostrowski. - Pozostało tylko dograć szczegóły takie jak transfer. Firma w Polsce nie robiła przeszkód a angielski oddział postawił jeden warunek. Jeśli przejdę pełen brytyjski proces rekrutacyjny to zaproponują mi etat. Tak też się stało - po kilku miesiącach i trzech rozmowach kwalifikacyjnych rozpoczęliśmy życie w UK.

Jacek Ostrowski długo jednak nie zagrzał miejsca w korporacji. Postanowił się przekonać, czy uda mu się odnieść sukces pracując na własny rachunek. I tak powstała firma Yellow Octopus Ltd, zajmująca się sprzedażą taniej odzieży. Jak się okazało to był strzał w dziesiątkę. Przedsiębiorstwo podbiło rynki na całym świecie, a Ostrowski został laureatem Queen's Awards for Enterprise, nagrody przyznawanej przez brytyjską królową najbardziej obiecującym przedsiębiorcom. Wyróżnienie odebrał w rąk samej Królowej Elżbiety.

d45gjs6

Dodajmy jeszcze, że Jacek Ostrowski jest absolwentem studiów ekonomicznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Leeds Metropolitan University.

Michał Kaczmarski – podbił „Financial Time”


Źródło: studio.wp.pl

Jak sam mówi, miał więcej szczęścia niż rozumu. Do „Financial Time” wysłał zwykłe CV. Na szczęście jego przyszła szefowa lubiła Polaków i ze względu na polsko brzmiące nazwisko, otworzyła aplikację. Pracę rozpoczął od stażu, po czym zaproponowano mu etat. Dziś pełni funkcję senior reporter/markets editor w „fDi Magazine”. Zanim trafił do „FT” był praktykantem w polskiej ambasadzie w Londynie.

d45gjs6

Michał Kaczmarski studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce pracował m.in. w magazynie „ Stuff”, Polskim Radiu, pisał do „Aktivista”, „Perspektyw”, „National Geograpfic Traveller”.

Andrzej Wolf – instruktor windsurfingu


Źródło: studio.wp.pl

Wyjechał do Stanów Zjednoczonych do pracy wakacyjnej, nie chciał jednak trafić na zmywak. Zależało mu na zlezieniu pracy wiązanej z jego pasją– windsurfingiem.

- W Stanach najważniejsze są referencje, ja nie miałem jeszcze wtedy tych referencji, dlatego bombardowałem szkoły windsurfingowe. Udało się w końcu znaleźć pracę na Florydzie. Tam trafiłem do bardzo fajnej szkoły. Moim szefem był windserfer, który uczył instruktorów w Stanach Zjednoczonych. Z jego referencjami było mi o wiele łatwiej – mówił Andrzej Wolf w programie Dzień Dobry TVN.

d45gjs6

Potem było już z górki. Wyjechał na Hawaje, gdzie zatrudnił się jako instruktor windsurfingu w Maui. Andrzej Wolf pracował także na Dominikanie i Brazylii. Dziś pisze teksty reklamowe i pracuje w Polsce.

Tomasz Bochenek - wiceprezes Microsoft

(fot. PAP/Remigiusz Sikora)
Źródło: (fot. PAP/Remigiusz Sikora)

Osiągnął niebywały sukces w branży IT. Jest wiceprezesem koncernu Microsoft ds. sprzedaży, marketingu i usług na Europę Środkową i Wschodnią. Przed objęciem tego prestiżowego stanowiska, był zatrudniony na stanowisku dyrektora handlowego IBM oraz szefował w firmie Compaq.

d45gjs6

Na swój sukces pracował bardzo ciężko. Studiował na Politechnice Warszawskiej, skończył Open University oraz studia MBA Uniwersytetu w Minnesocie. Karierę w Microsofcie rozpoczął w 2000 r. W ciągu pięciu lat podwoił przychody firmy w Polsce. Od 2004 r. pełni funkcję dyrektora odpowiedzialnego za Litwę, Łotwę i Estonię. Pracuje i mieszka w Monachium.

Wioletta Rosołowska – podkupiona przez Tchibo


Źródło: studio.wp.pl

To się nazywa zrobić dobre wrażenie. Kiedy Wioletta Rosołowska, ówczesna pracownica agencji reklamowej Saatchi and Saatchi , przygotowywała kampanię dla Tchibo, zawróciła w głowie przedstawicielom firmy. I w 2001 r. Rosołowska stanęła na czele polskiego oddziału giganta. Dziś nadzoruje dziesięć krajów – poza Polską także Czechy, Słowację, Rosję, Węgry, Rumunię, Turcję i republiki bałtyckie. Obecnie jest członkiem zarządu Tchibo GmbH w Hamburgu. Kilka lat temu „Financial Times Deutschland” zaliczył ją do 25 najbardziej wpływowych kobiet niemieckiego biznesu.

d45gjs6

Wioletta Rosołowska urodziła się w Działdowie, ukończyła resocjalizację i dziennikarstwo w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczęła od pracy w nieistniejącej już gazecie „Glob24”, a potem trafiła do Saatchi and Saatchi. Jak się potem okazało, nie na długo.

Mirosław Zieliński - prezydent w Phillip Morris

Swoją karierę w Phillip Morris (PM) zaczął w 1991 r., pracował wtedy jako przedstawiciel handlowy. Szybko awansował i po ośmiu latach objął funkcję dyrektora zarządzającego spółki zależnej PM na Ukrainie. W 2002 r. został szefem pionu sprzedaży wolnocłowej, a w następnym roku objął stanowisko Prezydenta odpowiedzialnego za Amerykę Łacińską i Kanadę. W 2010 r. został mianowany Prezydentem Regionu Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki (EEMA) oraz Pionu Sprzedaży Wolnocłowej PMI.

W zarządzie koncernu Phillip Morris mamy jeszcze jednego Polaka. Jacek Olczak został dyrektorem zarządzającym ds. finansów w sierpniu 2012 r. Zanim dołączył do PM pracował w firmie BDO Binder. w Londynie i Warszawie. Jest magistrem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

JK,WP.PL

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6