5 cech, które mogą pokazywać, że jesteś bardziej inteligentny, niż myślisz
Badania nad inteligencją i jej uwarunkowaniami są prowadzone przez naukowców od wielu lat. Często zaskakujące wyniki tych badań pokazują, że pewne cechy, które powszechnie są uważane za wady, mogą być w rzeczywistości powiązane z wyższym poziomem inteligencji.
Jakie cechy świadczą więc o tym, że możemy być inteligentni? Oto one.
1. Nie uważasz się za osobę o wyjątkowej inteligencji
Jednym z najbardziej znanych powiedzeń, przypisywanych greckiemu filozofowi Sokratesowi, jest "wiem, że nic nie wiem". Współczesna nauka opisuje to zjawisko jako efekt Dunninga-Krugera. Badania przeprowadzone przez Justina Krugera i Davida Dunninga z Uniwersytetu Cornella wykazały, że osoby o niskim poziomie kwalifikacji często przeceniają swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Z drugiej strony, eksperci i osoby o wysokim poziomie kwalifikacji często zaniżają ocenę swoich umiejętności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie". Tyle zarabiają mechanicy lotniczy
2. Nauczyłeś się czytać szybciej niż twoi rówieśnicy
W 2014 roku Stuart J. Ritchie, Timothy C. Bates i Robert Plomin przeprowadzili badania na grupie prawie 2 tysięcy par jednojajowych bliźniąt. Wyniki tych badań pokazały, że dzieci, które szybciej nauczyły się czytać, osiągały znacznie lepsze wyniki w testach oceniających zdolności poznawcze, niż ich identyczne rodzeństwo. Wczesna interwencja w przypadku problemów z czytaniem może nie tylko poprawić umiejętności czytania i pisania, ale także poprawić ogólne zdolności poznawcze, które są kluczowe w całym życiu. Autorzy badania twierdzą, że czytanie w młodym wieku zwiększa inteligencję werbalną i niewerbalną.
Czytaj także: 5 wyrażeń, których inteligentni ludzie unikają
3. Jesteś bałaganiarzem
Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowane w 2013 roku w "Psychological Science", pokazuje, że bałagan może stymulować kreatywność. W eksperymencie wzięło udział 48 osób, które zostały podzielone na dwie grupy. Każda z grup miała za zadanie wymyślić nowe zastosowania dla piłeczki do ping-ponga. Jedna grupa pracowała w czystym pomieszczeniu, a druga w bałaganie. Okazało się, że obie grupy wymyśliły tyle samo zastosowań, ale osoby pracujące w bałaganie wykazały się większą kreatywnością. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że każdy bałaganiarz jest inteligentniejszy od osoby, która ceni porządek.
4. Nie jesteś rannym ptaszkiem
W 2009 roku Satoshi Kanazawa, brytyjski psycholog ewolucyjny i wykładowca London School of Economics, oraz Kaja Perina, redaktor naczelna "Psychology Today", opublikowali badanie dotyczące związku między inteligencją a rytmem dobowym. "Badania etnograficzne tradycyjnych społeczeństw sugerują, że nocne aktywności były prawdopodobnie rzadkie w środowisku przodków" - czytamy w publikacji. Kanazawa i Perina w swoim badaniu obronili hipotezę, że inteligentniejsze osoby są bardziej skłonne do nocnego trybu życia niż mniej inteligentne, ponieważ łatwiej przyswajają "ewolucyjnie nowe wartości i preferencje".
5. Czasem potrzebujesz samotności
Satoshi Kanazawa przeprowadził jeszcze jedno interesujące badanie, tym razem wspólnie z Normanem P. Li z Singapore Management University. Badanie to, opublikowane w 2016 roku w "British Journal of Psychology", pokazuje, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nie potrzebują towarzystwa innych osób, aby czuć się szczęśliwymi. Wręcz przeciwnie, osoby o wyjątkowo wysokiej inteligencji doświadczają mniejszego zadowolenia z życia, im więcej czasu spędzają w towarzystwie innych osób, nawet jeśli są to ich przyjaciele.