Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
hotele
19-06-2017 11:58

5 wynalazków, które na zawsze zmieniły turystykę

Planujesz właśnie kolejne wakacje? Teraz to dość proste – tanie linie, serwisy zbierające oferty hoteli w jednym miejscu, wspólna europejska waluta… Kiedyś tak łatwo nie było.

5 wynalazków, które na zawsze zmieniły turystykęŹródło: Materiały prasowe
d2tomko
d2tomko

Na szczęście sprawy w swoje ręce wzięli wynalazcy, a ich pomysły inspirowały kolejnych twórców do wdrażania jeszcze lepszych rozwiązań. Na przykład jednopłat zainspirował przyszłych twórców samolotów, podobnie jak Pilsner Urquell - partner tego zestawienia - do dziś inspiruje piwowarów. Zobaczcie nasz subiektywny ranking wynalazków, które na zawsze zmieniły sposób, w jaki zwiedzamy świat!

5. miejsce: Mapy

Aby zwiedzać świat, warto wiedzieć, gdzie się wybrać. Oczywiście obecnie wystarczy odpalić komputer i wyszukiwarkę, a prędzej czy później trafimy na mapę. Tę komputerową, nawet poszerzoną o zdjęcia satelitarne. Nikt z nas chyba nie zaprzeczy, że przygotowywanie się do podróży bez żadnej mapy nie jest możliwe (ani rozsądne).

Jedna z pierwszych map świata – Mapa Ptolemeusza – powstała około 160–180 roku n.e. Natomiast początek badań nad rozwojem technologii GPS (Global Positioning System) datuje się na 1957 rok. To wówczas naukowcy z John Hopkins University w Baltimore, USA, korzystając z sygnałów radiowych nadawanych przez radzieckiego satelitę Sputnik I, wykazali możliwość użycia sztucznych satelitów Ziemi do nawigacji. Cywilom nawigację GPS udostępniono dopiero 20 lat później, a korzystamy z niej do dziś!

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

4. miejsce: Karta płatnicza i bankomat

Coraz mniej z nas zabiera na wakacje gotówkę. Mając przy sobie większe kwoty, łatwo paść ofiarą złodziei. Lepiej korzystać z kart płatniczych i bankomatów. Dlatego też postanowiliśmy umieścić te wynalazki na naszej liście, chociaż korzystamy z nich nie tylko podczas podróżowania.

d2tomko

Pierwsza karta została wprowadzona przez bankiera Johna Bigginsa w Narodowym Banku Flatbush w Brooklynie w Nowym Jorku w 1946 roku. Zadaniem karty Charg-It było wspieranie płatności u lokalnych sprzedawców pod warunkiem, że zarówno sprzedawca, jak i płatnik mieli konto w banku Bigginsa.

Pierwszą uniwersalną kartę pozwalającą na płatności w restauracjach i hotelach wydała firma Diners Club International w 1950 roku. Działa ona bardzo podobnie do obecnych kart – jej posiadacz otrzymywał na koniec miesiąca zestawienie dokonanych transakcji z prośbą o uregulowanie zadłużenia. W 1951 roku pierwszą kartę kredytową wprowadził nowojorski Franklin National Bank. Dalej ruszyła prawdziwa lawina kart, dodatków do nich i innych rozwiązań.

A bankomat? Pierwsze tego typu urządzenie na świecie zostało wprowadzone przez Johna Shepherda-Barrona w Barclays Bank w Londynie 27 czerwca 1967 roku. Bankomat zamieniał specjalne kupony otrzymane w kasie banku na dziesięciofuntowe banknoty. W 1968 roku kupony zostały zastąpione przez plastikowe karty. Za swój wynalazek Shepherd-Barron otrzymał w 2005 roku Order Imperium Brytyjskiego.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

3. miejsce: Walizka na kółkach

Wyobrażacie sobie podróże bez walizek na kółkach? Ich twórcą jest Bernard D. Sadow, amerykański przedsiębiorca, późniejszy prezes United States Luggage Corporation. Na ten początkowo dość szalony pomysł wpadł w 1970 roku, kiedy wracał z ciężkimi bagażami z rodzinnych wakacji na Arubie. Zrozumiał wtedy, że o wiele łatwiej byłoby poruszać się z takimi ciężarami, gdyby torby miały kółka. Początki sprzedaży walizek na kółkach nie zapowiadały późniejszej popularności tego rozwiązania. Sadow musiał się sporo nachodzić po sklepach, by zaprezentować prototyp swojego wynalazku i zainteresować nim sprzedawców. Dopiero w 1972 roku otrzymał patent nr 3.653.474.

d2tomko

Początkowo walizki zaprojektowane przez Sadowa miały cztery kółka i ciągnięto je przy pomocy cienkich pasków przypominających smycz. Walizka z dwoma kółkami i wysuwanym uchwytem powstała w roku 1987, a za jej twórcę uważa się pilota US, Roberta Platha.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

2. miejsce: Airbnb i pokrewne portale

Gdzie znaleźć nocleg? Ułatwiły to coraz to nowsze technologie. Początkowo telefon, a później internet, który pozwolił na szybsze i prostsze dotarcie do hoteli, pensjonatów czy pól kampingowych. Ale jak znaleźć ten najtańszy? Potrzeba jest matką wynalazku! Słyszeliście o Airbnb? To serwis, który pozwala połączyć osoby, które szukają noclegu, z tymi, które taki nocleg oferują w swoim domu, mieszkaniu czy na kanapie w salonie. Airbnb wymyślili w 2008 roku Brian Chesky i Joe Gebbia, a serwis stworzył Nathan Blecharczyk. Start-up z San Francisco rozwinął się w firmę, której wartość fundusze venture capital szacują dziś na 10 mld dolarów.

d2tomko

1. miejsce: Aeroplan

Jak najłatwiej i najszybciej dotrzeć z jednego końca świata na drugi? Oczywiście samolotem! Tanie linie lotnicze pozwalają to zrobić za naprawdę niewielką kwotę. A wszystko zaczęło się 17 grudnia 1903 roku za sprawą braci Orville’a i Wilbura Wrightów. Tego właśnie dnia odbył się pierwszy, 12-sekundowy lot samolotu zasilanego silnikiem, który przeleciał 37 metrów. Maszyna nazywała się Wright Flyer, a napędzana była silnikiem spalinowym zbudowanym przez Charliego Taylora.

Samolot braci Wright zainspirował innych twórców i tak powstały m.in. jednopłaty. Pierwsze samoloty w tym układzie to Rumpler z 1908 roku oraz Bleriot XI z 1909 roku. Jednopłaty wyposażone były, jak sama nazwa wskazuje, w jeden płat nośny, czyli w dwa skrzydła. Przez pewien okres zostały wyparte przez dwupłatowce, ze względu na wytrzymałość wykorzystywanych do produkcji skrzydeł materiałów. Obecnie na szczęście możliwe jest budowanie samolotów o dużych, pojedynczych płatach nośnych.

W latach 30. XX wieku brytyjski inżynier Frank Whittle opatentował projekt silnika odrzutowego, ale pierwszym odrzutowcem był niemiecki Heinkel He 178 z 1939 roku. Niedługo potem, w czasie drugiej wojny światowej, pojawiły się brytyjskie i amerykańskie odrzutowce.

d2tomko

W tej chwili samoloty mogą nawet pokonywać barierę prędkości dźwięku. Możliwość podniebnych podróży na pewno przyczyniła się do rozwoju turystyki i ułatwiła zwiedzanie kolejnych miejsc na całym świecie.

Jednopłat zainspirował przyszłych twórców samolotów i zmienił oblicze turystyki. Pilsner Urquell, który patronuje temu rankingowi, także miał duży wpływ na rozwój współczesnego browarnictwa i do dziś inspiruje piwowarów.

Oczywiście to nie wszystkie pomysły, które miały wpływ na rozwój branży turystycznej. Jakiego wynalazku, inspirującego niczym piwo rodem z Pilzna, brakuje Wam na naszej liście? Chętnie posłuchamy Waszych opinii!

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko