Trwa ładowanie...

500 + na pierwsze dziecko to nie wszystko. Oni też dostaną więcej pieniędzy

Rodziny z dziećmi, nauczyciele, bezrobotni czy nawet pracownicy - oni w najbliższych miesiącach mogą liczyć na podwyżki od państwa. Od kilkunastu do nawet kilkuset złotych - przypomina "Fakt".

500 + na pierwsze dziecko to nie wszystko. Oni też dostaną więcej pieniędzyŹródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d40os7o
d40os7o

Pierwsze pieniądze dostali już emeryci. W ramach tzw. 13. emerytury ZUS rozpoczął w tym miesiącu wypłacanie po 888 zł dla każdego emeryta, a od stycznia seniorzy zyskają również na obniżeniu stawki PIT do 17 proc.

Jeszcze przed majówką wydawało się, że obniżka stawki obejmie tylko tych najmniej zarabiających. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Wirtualną Polską i money.pl przyznał jednak, że 17 proc. podatku zapłacą wszyscy zarabiający nie więcej niż 85 528 zł.

Ile będzie można na tym zyskać? Od kilkunastu do nawet 72 zł. Szczegółowe wyliczenia prezentowaliśmy już w naszym serwisie. Na tej zmianie zyskają więc nie tylko pracownicy, ale również świadczeniobiorcy czy emeryci.

Obejrzyj: PIT dla młodych według premiera

Dodatkowe pieniądze liczyć mogą również niepełnoisprawni. Od 1 listopada wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego. Teraz wynosi ona niespełna 185 zł, a jesienią zaplanowano ponad 31 zł podwyżki. Świadczenie wyniesie więc 216,42 zł.

d40os7o

Bezrobotni? Tu pomoże waloryzacja. Kwota zasiłku wzrośnie o 1,6 proc. czyli 13,56 zł dla podstawowej kwoty zasiłku (bezrobotni z większym stażem pracy otrzymają minimalnie większe podwyżki).

Choć niektórzy mogli o tym zapomnieć,podwyżki otrzymają również nauczyciele. Porozumienie rządu z oświatową "Solidarnością" zakłada bowiem wzrost wynagrodzeń pedagogów od września o 9,6 proc. To oznacza, że w ich kieszeniach będzie więcej od 168 do 232 zł. Do tego 300 zł za wychowawstwo i dodatkowe 1000 zł na start dla stażysty.

Z kolei 1 lipca płatne nadgodziny pojawią się w służbach mundurowych. Co więcej, policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa czy pogranicznicy otrzymają od 2020 roku 500 zł brutto podwyżki.

Najwięcej zyskają natomiast rodziny z dziećmi. Od lipca rusza bowiem nabór wniosków do programu Rodzina 500+. Obecnie pieniądze przyznawane są dopiero na drugie dziecko, chyba że dochody rodziny są niższe niż 800 zł na osobę. Kryterium dochodowe ma jednak zniknąć i dodatkowe 500 zł dostaną wszyscy rodzice, również ci zarabiający lepiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40os7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40os7o