Trwa ładowanie...

500 plus dla przedsiębiorców. Rząd zdecydował się przyjąć "Mały ZUS"

Projekt tzw. Małego ZUS-u plus przyjęła dziś Rada Ministrów. Podlega mu około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców, którzy od nowego roku będzie mogli skorzystać z niższych składek.

500 plus dla przedsiębiorców. Rząd zdecydował się przyjąć "Mały ZUS"Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1m9orx
d1m9orx

500 plus dla przedsiębiorców. Rząd zdecydował się przyjąć "Mały ZUS"

Sam projekt Małego ZUS-u ma z założenia pomóc mikro-przedsiębiorcom zaoszczędzić średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Stanie się tak dzięki liczonym proporcjonalnie do dochodu składkom. Samo rozwiązanie będzie dotyczyć tych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł.

- Mamy już pierwsze rozwiązanie zapowiedziane na pierwsze 100 dni rządu - powiedział premier na konferencji po posiedzeniu rządu. - Ten mały ZUS pozwoli rozwinąć żagle firmom, które dopiero zaczynają działalność. - Najbardziej zależy nam na rozwoju rodzimego kapitału. Chcemy, żeby polski kapitał był podstawą naszego modelu gospodarczego. To pomoc dla przedsiębiorców, żeby mogli jak najszybciej rosnąć na naszym rynku - podkreślił premier.

Oglądaj: 500 plus. Awantura wokół 500 plus w Warszawie. Komentarz Michała Dworczyka

- Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł – tłumaczyła z kolei w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

d1m9orx

500 plus dla przedsiębiorców. Czym jest "Mały ZUS"? Podpowiadamy.

Przypomnijmy przy okazji, że "Mały ZUS" obowiązuje już od 1 stycznia bieżącego roku. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średni przychód na miesiąc w poprzednim roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie.
Czytaj też:Mały ZUS. W czwartek rząd zajmie się projektem

W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu. Z danych ZUS wynika, że od początku obowiązywania ustawy chęć skorzystania z nowej ulgi zgłosiło ponad 186 tys. osób.

Wstępny koszt nowych regulacji dla finansów publicznych ma wynieść blisko 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w następnych latach.

d1m9orx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9orx