Trwa ładowanie...

62 miliardy złotych na programy dla rodzin. Minister tłumaczy, na co można dostać pieniądze

Rząd PiS kontynuuje swoje sztandarowe programy skierowane do rodzin, ale dorzuca też nowe. W tym roku wydatki na ten cel wyniosą aż 62 mld zł - podliczyła w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, w sumie na realizację polityki społecznej w 2022 r. rząd wyda prawie 112 mld zł.

62 mld zł na programy dla rodzin. Minister tłumaczy, na co można dostać pieniądze 62 mld zł na programy dla rodzin. Minister tłumaczy, na co można dostać pieniądze Źródło: NBP, fot: NBP
d1u5shv
d1u5shv

Marlena Maląg przedstawiła w środę w Sejmie informacje w sprawie realizacji głównych programów polityki prorodzinnej wprowadzonych przez rząd PiS.

O programie 500 plus minister mówiła, że to "potężne wsparcie i inwestycja w rodzinę". Jak podliczyła, od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin trafiło ponad 176 mld zł, a wsparciem objętych jest 6,5 mln dzieci.

500+ zdaje egzamin?

- Opozycja, kiedy program był wprowadzany, kontestowała, że kobiety będą ubywały z rynku pracy, program jest źle przygotowany. A on pokazał swoją skuteczność – przekonywała Maląg. Jak komentowała, w porównaniu z III kwartałem 2019 r. wskaźnik aktywności kobiet (20-64 lata) w Polsce, mimo kryzysu gospodarczego wywołanego COVID-19, wzrósł o 3,2 p.p. Tymczasem w UE wskaźnik aktywności kobiet wzrósł średnio o 1,4 p.p.

Stopy procentowe w górę po raz piąty. "Dla niektórych kredyt na mieszkanie będzie niemożliwy"

Trzeba jednak zaznaczyć, że program nie zdał egzaminu, jeśli chodzi o zwiększenie dzietności w Polsce - a taki był jeden z jego celów. - Polska jest obecnie w tzw. pułapce demograficznej, która wynika z zaniedbań poprzedników. Wprowadzenie programu "500 plus" to był ostatni dzwonek, żeby wdrożyć skuteczne rozwiązania. Bez niego sytuacja demograficzna byłaby gorsza - tłumaczyła w ubiegłym roku Maląg.

d1u5shv

Jak wówczas prognozowała, jeśli uda się pozytywnie przeprocedować procesy związane z Polskim Ładem, to wskaźnik dzietności powinien osiągnąć 1,8 jeszcze w 2040 roku. W 2021 roku wynosił 1,38. Co pewien czas wracają też pytania o waloryzację 500+. Minister Maląg kilka dni temu rozwiała wszelkie nadzieje - na razie nie ma takich planów.

Minister przypomniała, że od 1 lutego trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus". Rodzice złożyli do tej pory wnioski na ponad 1,8 mln dzieci.

Kolejnym programem, o którym wspomniała minister, jest "Dobry start", czyli 300 zł rocznie na wyprawkę szkolną. Maląg przekazała, że wydatki na program w latach 2018-2021 to 5,3 mld zł. W 2022 r. to 1,35 mld zł, a wsparciem objętych jest 4,4 mln dzieci.

Ruszył nowy program

Marlena Maląg przypomniała też, że 1 stycznia ruszył Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jest to łącznie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Zwróciła uwagę, że w pierwszym roku działania programu ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące ponad 440 tys. dzieci.

d1u5shv

Minister poinformowała, że tylko w 2022 r. wydatki na program "Rodzina 500 plus", "Dobry Start", "Maluch Plus", a także nowe świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 62 mld zł. - Łączne planowane wydatki na realizację polityki społecznej w 2022 r. to blisko 112 mld zł" – podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1u5shv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5shv