77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Polacy uczcili pamięć poległych za pośrednictwem internetu
77. rocznica powstania w getcie warszawskim. W niedzielę o godz. 12 w Warszawie jak co roku zabrzmiały syreny alarmowe. Tym razem z powodu zagrożenia epidemicznegouroczystości upamiętniające powstanie odbyły się w ograniczonym zakresie. Z odsieczą przybyli jednak internauci biorący udział w akcji "Żonkile".
rocznica powstania w getcie warszawskim. Polacy uczcili pamięć poległych za pośrednictwem internetu
W dniu 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim symboliczny wieniec złożył osobiście premier Mateusz Morawiecki. Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, a część obchodów rocznicy odbyła się w formie wirtualnej.
Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy
W jaki sposób pamięć poległych uczcili zwykli Polacy? Po raz ósmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjna Żonkile. Obchody 77. rocznicy powstania miały jednak charakter wirtualny (do tej pory w akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty).
Ponadto ramach obchodów o 16.00 na stronie www.1943.pl, Muzeum Getta Warszawskiego udostępni także słuchowisko "Gdy powstawało warszawskie getto" w reżyserii Pawła Passiniego.
rocznica powstania w getcie warszawskim. Polacy uczcili pamięć poległych za pośrednictwem internetu
Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.
Gdy19 kwietnia 1943 roku Niemcy przystąpili do akcji likwidacji getta, do walki ruszyło wówczas ok. tysiąca słabo uzbrojonych bojowników żydowskich. Powstanie trwało do połowy maja i zakończyło się całkowitym zniszczeniem getta.
Żydowskie powstanie w warszawskim getcie było nie tylko pierwszą tak dużą akcją podjętą przez organizacje konspiracyjne na terenie okupowanej Polski, ale również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl