Trwa ładowanie...
bezrobocie
27-05-2014 11:29

8 powodów, przez które jesteś bezrobotny

Bezrobocie to stan przejściowy - tak przynajmniej uspokajają nas specjaliści od rynku pracy. Bywa jednak, że wbrew ich przewidywaniom, czas bez pracy niepokojąco się wydłuża, nie dając perspektyw na lepszą przyszłość.

8 powodów, przez które jesteś bezrobotnyŹródło: © Minerva Studio - Fotolia.com
dee2pto
dee2pto

Wytrwałość i gotowość na zmiany z pewnością przynoszą efekty. Nie możemy tylko popełniać błędów powtarzanych przez dużą grupę kandydatów. O jakie błędy chodzi? O tym nam mówi Marzena Potepa, Dyrektor Operacyjny w ArchitekciKariery.pl

Nie jesteś przygotowany do rozmów kwalifikacyjnych

- To najczęściej wynika ze słabego przygotowania się. Te pytania zazwyczaj sprowadzają się do trzech obszarów: osobowościowego (nasze cechy, preferencje, oczekiwania, styl pracy, a nawet zainteresowania), zawodowego (wykonywane obowiązki, osiągnięte rezultaty, sukcesy, zrealizowane projekty) i motywacyjnego (powody, dla których aplikujemy do tej pracy czy do tego konkretnego pracodawcy). Wystarczy, że przećwiczymy pytania z tych 3 obszarów, aby wypaść profesjonalnie i spójnie w oczach rekrutera - tłumaczy Marzena Potepa.

Nie czytasz dokładnie ogłoszeń

- A w konsekwencji wysyłasz aplikacje nie dostosowane do potrzeb i oczekiwań pracodawcy. Nie dziw się, że cię nie zapraszają. Po co, skoro nie widzą, że pasujesz. Często kandydaci zahaczają wzrokiem o nagłówek czy nazwę stanowiska i wysyłają aplikację nie zważając, czy spełniają poszczególne punkty z opisu stanowiska - mówi specjalista.

Aplikujesz na wszystko, co się da

- To kolejna konsekwencja nie czytania ze zrozumieniem ofert pracy oraz nieznajomością samego siebie i swojej oferty dla pracodawcy. Jeśli nie wiemy, w czym jesteśmy dobrzy i jak chcemy to zawodowo wykorzystać – to skąd mamy wiedzieć na jakie oferty odpowiadać a na jakie nie. Z drugiej strony – nie dziwię się, że dziś ludzie tego nie wiedzą. Bo skąd? W szkole tego nie uczą. Systemowego wsparcia doradców zawodowych w Polsce dla młodzieży nie ma. Dla osób starszych też nie. Wsparcie oferowane przez publiczne służby zatrudnienia nie jest najwyższych lotów. A najlepiej taką wiedzę posiąść podczas spotkania z doradcą lub coachem kariery tłumaczy Marzena Potepa.

dee2pto

Nie wiesz czego chcesz

- Kandydaci nie znają siebie, swoich mocnych stron, swoich atutów i zalet. Nie wiedzą, czego chcą i dokąd zmierzają. A kiedy nie wiesz, dokąd płyniesz – każdy port jest dobry. Jeśli porównamy to do modelu rynku jakichkolwiek innych produktów to kandydat wychodzi na rynek i sprzedaje siebie: swoje kompetencje, umiejętności, wiedzę, etc. A skoro ich nie zna, to jak może dobrze to sprzedać? - podpowiada Marzena Potepa.

Jesteś nastawiony roszczeniowo

- Taka postawa nie występuje u wszystkich, aczkolwiek często ten zarzut u rekruterów się pojawia. Nazywany też jest „brakiem pokory”. Być może to wynika z tego, że nowe pokolenia w nowej rzeczywistości są bombardowane hasłami: walcz o swoje, dbaj o siebie i swoje interesy, nie daj się wykorzystywać, jesteś wiele wart, należy ci się, etc… To powoduje, że część z nas nadużywa tej walki o siebie, a w oczach innych postrzegane to jest jako roszczeniowość - tłumaczy specjalista.

Nie masz motywacji

- Pracodawcy naprawdę szukają ludzi zaangażowanych, z energią, siłą, motywacją do pracy – to dla nich materiał, który wynosi firmę na wyżyny. Nie ma się co temu dziwić. Kiedy widzą zblazowanych, niepewnych, niezdecydowanych kandydatów – nie ma się co dziwić, że szukają dalej, do skutku. Stąd tak ważne jest, aby na pytania z obszaru motywacyjnego odpowiadać w sposób przemyślany i spójny - mówi Marzena Potepa.

Masz za mało kontaktów profesjonalnych

- Głównie chodzi tu o świadomość, że każdy kontakt (nie tylko profesjonalny) odpowiednio użyty i zadbany może przynieść korzyści w sytuacji, kiedy będziemy tego najbardziej potrzebować. Na przykład w sytuacji szukania pracy, kiedy to informacja, rekomendacja czy wskazówka każdego znajomego może zaowocować rozmową o pracę - podpowiada specjalista.

dee2pto

Podchodzisz do rekrutacji niestarannie

- Bez przygotowania, bez myślenia, bez wcześniejszego przeanalizowania swojej oferty oraz oferty i sytuacji na rynku pracy, bez systematycznego planu działania i harmonogramu. W myśl zasady „jakoś to będzie”. I ta bylejakość w podejściu mści się później w postaci byle jakich efektów. Nie bez powodów mówią, że „szukanie pracy to ciężka praca” - mówi Marzena Potepa.

ml, AS, WP.PL

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto