8 rad dla osób długotrwale bez pracy
Z zaleceń możemy skorzystać również w Polsce
09.07.2013 | aktual.: 09.07.2013 11:24
Portal CareerBuilder wraz z pismem Forbes przygotowali zestawienie porad dla amerykańskich bezrobotnych, którzy dłuższy czas pozostają bez pracy. Z zaleceń możemy skorzystać również w Polsce.
Kryzys spowodował, że długotrwałe bezrobocie dotknęło już wiele krajów wysoko rozwiniętych. Mamy z nim do czynienia w Grecji czy Hiszpanii, również niestety w Polsce, a co raz częściej w Stanach Zjednoczonych. Z danych CareerBuilder, który jest największym amerykańskim portalem z ofertami pracy, wynika że ponad 40 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy od co najmniej pół roku. Specjaliści od rynku pracy postanowili więc, przygotować poradnik dla takich osób, który może pomóc w znalezieniu pracy. Podstawowym założeniem, jakie przyjęli, jest stwierdzenie, że najważniejsze dla bezrobotnego powinno być odpowiednie przedstawienie potencjalnym pracodawcom sowich umiejętności, zaangażowania i gotowości do ciężkiej pracy.
*1. Skorzystaj z ofert pracy tymczasowej. *
*Polecamy: * Zwolnienie lekarskie na urlopie
Jeśli przez dłuższy okres nie możemy znaleźć stałej pracy, warto spróbować pracy tymczasowej. Przynieść ona może kilka korzyści: szefowi może spodobać się nasza praca i postanowi zatrudnić nas na dłużej, możemy nowe doświadczenie dopisać co CV, zyskujemy na tym finansowo, co w takiej sytuacji jest ważne. No i zawsze lepiej coś robić, niż siedzieć bezczynnie w domu.
2. Ucz się.
Banałem jest stwierdzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno. Ale jest to prawda. Warto nadmiar wolnego czasy wykorzystać na dodatkowe kursy czy szkolenia, podnoszące nasze kwalifikacje i zwiększając szansę na rynku pracy.
3. Wolontariat. Dlaczego nie?
Wiele pracodawców bardzo przychylnie patrzy na tych, którzy potrafią bezinteresownie zrobić coś dla innych. Wolontariat uczy poświęcenia, systematyczności, umiejętności pracy w grupie.
*4. Zrób to sam, czyli załóż własną firmę. *
Może wydawać się to zbyt śmiałym pomysłem, ale może warto spróbować? Rozwiązanie trudne, ambitne, na pewno nie dla wszystkich, nie obejdzie się bez dokładnego przygotowania. Ale czasem warto zaryzykować i wziąć sprawy w swoje ręce.
5. Załóż swojego bloga. To teraz modne!
Znasz się na czymś? Jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie? Nie siedź bezczynnie, pochwal się tym! Znane są liczne przykłady osób w Polsce, które zrobiły karierę dzięki pisaniu blogu, prezentując się światu jako prawdziwi specjaliści. Najlepszym przykładem może tu być blog córki obecnego premiera.
6. Szukaj nowych znajomości.
Spraw, by pracy dla ciebie szukali również twoi znajomi i przyjaciele, byli współpracownicy. Nie wstydź się mówić o tym, że szukasz pracy, może ktoś podsunie ci jakiś pomysł. Wykorzystuj również media społecznościowe.
7. Zbieraj informacje o rynku pracy. Bądź na bieżąco!
Czytaj artykuły o zmianach zachodzących na rynku pracy, musisz wiedzieć w jakich branżach jest praca, jakie zawody są perspektywiczne, gdzie szukają ludzi do pracy, gdzie będą redukcje. Ta wiedza przyda ci się zawsze.
*Polecamy: * Zwolnienie lekarskie na urlopie
8. Przygotuj CV i je wysyłaj.
Ta rada wydaje się najbardziej oczywista, ale nie możesz pod żadnym pozorem jej zlekceważyć. Znaczenia dobrze napisanego CV nie sposób przecenić. Pamiętaj o słowach kluczowych, takich jak „doświadczony handlowiec” czy „doświadczony project manager”. Czasem samo wysłanie CV to za mało, upewnij się za pomocą maila czy dotarło ono do potencjalnego pracodawcy. Po rozmowie o pracę podziękuj za nią. Dzięki temu dasz w kulturalny i nieagresywny sposób znać, że naprawdę zależy ci na pracy. To działa.
MA,WP.PL