Trwa ładowanie...
d7p9k9z

80 proc. Europejczyków wyjedzie na wakacje

W ubiegłym roku 72 proc. obywateli UE wyjechało na wakacje, w tym roku 80 proc. planuje wakacyjną podróż - wynika z ostatniego badania Eurobarometru. Coraz więcej Europejczyków decyduje się na wakacje w Europie.

Share
d7p9k9z

- Europejska branża turystyczna ma się dobrze, a nawet umocniła się w 2011 roku. Nasze dane pokazują, że trend ten będzie kontynuowany w 2012 r. To dowodzi, że turystyka napędza ekonomiczne odbicie europejskiej gospodarki - skomentował w poniedziałek komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani.

W badaniu Eurostatu 73 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zrezygnuje z wakacji w tym roku pomimo kryzysu, chociaż 33 proc. musiało zmienić swoje pierwotne plany. 41 proc. z tych, którzy planują wyjazd, zamierza wyjechać na dłużej (pomiędzy 4 a 13 noclegami), a 27 proc. planuje raczej krótsze wypady. 52 proc. będzie odpoczywać w rodzinnym kraju albo innym kraju UE. Najczęściej wskazywane miejsca to Hiszpania (10 proc.), Włochy (7 proc.), Francja (6 proc.), Grecja (4 proc.), Austria, Wielka Brytania i Niemcy (po 3 proc.).

Także w ubiegłym roku, turyści najczęściej decydowali się na odpoczynek we własnym kraju lub w innym kraju UE. Wakacje w kraju spędziło aż 80 proc. badanych Greków, 74 proc. Włochów oraz 73 proc. Chorwatów, Najczęściej odwiedzanym krajem była Hiszpania (11 proc. badanych tam spędziło wakacje), Włochy (9 proc), Francja (8 proc.), Niemcy (5 proc.), Austria (5 proc.) i Grecja (4 proc.).

Z badania Eurobarometru wynika też, że 53 proc. Europejczyków rezerwuje wakacje przez Internet, a 49 proc. z tych, którzy podróżują woli organizować podróż "w odcinkach" niż wykupywać cały pakiet w biurze podróży.

d7p9k9z

Ponadto 52 proc. badanych zadeklarowało, że w wyborze miejsca do odpoczynku polega na rekomendacjach rodziny i przyjaciół. 40 proc. kieruje się informacjami z Internetu.

Podróżujący obywatele UE najczęściej poruszają się samochodem - 78 proc. w 2011 roku, w porównaniu do 44 proc. w 2010 r. Jednak jak zauważają badacze, w ubiegłym roku lekko wzrosła liczba turystów korzystających z samolotów: 46 proc. w stosunku do 39 proc. w 2010 r.

Ponad połowa podróżujących decyduje się na noclegi w hotelach oraz wynajętych pokojach: 54 proc. wybierających się na krótkie podróże i 60 proc. na dłuższe (powyżej 4 noclegów). Celem podróży dla 48 proc. Europejczyków w 2011 r. była rekreacja, dla 28 proc. odwiedziny przyjaciół i rodziny oraz na "słońce i plaża".

Zgodnie z analizą Eurostatu w 2011 r., pomimo kryzysu unijny sektor odnotował rekordowe wzrosty np. liczby noclegów gości zagranicznych w hotelach (7 proc.).

Na potrzeby badania w styczniu br. przepytano 30 tys. losowo wybranych osób powyżej 15. roku życia z UE oraz Norwegii, Islandii, Chorwacji, Turcji oraz Macedonii i Izraela.

d7p9k9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7p9k9z