Trwa ładowanie...

800 plus przyznane milionom dzieci. Tego terminu rodzice muszą pilnować

Ponad 2,5 mln dzieci ma już przyznane 800 plus na kolejny okres świadczeniowy – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Tymczasem do dodatku uprawnionych jest prawie trzy razy więcej dzieci. Zasady programu sugerują, że nie warto zwlekać.

Miliony dzieci mają przyznane 800 plus na nowy okresMiliony dzieci mają przyznane 800 plus na nowy okresŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d34d4kv
d34d4kv

Od 1 lutego br. rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r.

Niektórzy już dopełnili formalności i zgłosili się do ZUS. Najnowsze dane w tym zakresie ujawnił rzecznik instytucji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Tyle dzieci ma już zagwarantowane 800 plus

- Ponad 2,5 mln dzieci ma już przyznane świadczenie z programu "Rodzina 800 plus" na kolejny okres świadczeniowy. Od 1 lutego 2024 r. rodzice złożyli 2,2 mln wniosków o 800 plus. Objęły one 3,5 mln dzieci - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

d34d4kv

Tymczasem z oficjalnych szacunków wynika, że do 800 plus uprawnionych jest około 6,6 mln dzieci. Zatem wielu rodziców i opiekunów jeszcze nie zgłosiło się po dodatek na nowy okres świadczeniowy.

Co z 800 plus, o które zawnioskujemy później?

Choć zostało jeszcze trochę czasu, to zasady programu wskazują, że nie warto czekać.

Rzecznik przypomina, że jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Natomiast w sytuacji przedłożenia dokumentów już w trakcie trwania okresu (a więc po 30 czerwca br.) prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego. To oznacza, że część pieniędzy przepadnie.

d34d4kv

Wniosek o przyznanie 800 plus można składać za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bezpłatnej aplikacji mZUS,
  • bankowości elektronicznej.

800 plus to nowa wysokość popularnego świadczenia, która obowiązuje od 1 stycznia br. Choć kwota się zmieniła, to zasady programu są takie same. Dodatek przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na osiągane dochody.

Ulga na dziecko. Tyle mogą odliczyć rodzice

Rodzice powinni pamiętać nie tylko o formalnościach związanych z 800 plus. Trwa bowiem okres rozliczania się ze skarbówką, a w wykazie bonifikat figuruje ulga na dziecko.

d34d4kv

Z tej preferencji mogą skorzystać rodzice, opiekunowie, osoby pełniące funkcje rodziny zastępczej. Warunkiem jest uzyskanie dochodów opodatkowane według skali podatkowej.

W przypadku pierwszego dziecka obowiązuje limit dochodu, który uprawnia do ulgi. Z takiego odliczenia może skorzystać osoba rozliczająca się indywidualnie, pod warunkiem że jej dochód nie przekroczył 56 tys. zł. W przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem - próg wyznaczono na 112 tys. zł.

Dzięki uldze można dokonać odliczenia rzędu:

  • 1112,04 zł - na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł - na trzecie dziecko,
  • 2700 zł - na czwarte i każde kolejne dziecko.
d34d4kv

Ulga na dziecko to tylko jedna z wielu podatkowych bonifikat. Jak już pisaliśmy w WP, połączenie kilku odliczeń może sprawić, że skarbówka zwróciła jednej z rodzin 14 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34d4kv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34d4kv