Trwa ładowanie...
d1tfi5f
15-04-2008 10:37

81 tysięcy skarg do inspekcji

W latach 2005 – 2007 do placówek Państwowej Inspekcji Pracy trafiło około 81 tysięcy skarg pracowników.

d1tfi5f
d1tfi5f

W latach 2005 – 2007 do placówek Państwowej Inspekcji Pracy trafiło około 81 tysięcy skarg pracowników, pisze "Rzeczpospolita".

Najwięcej, bo prawie 31 tysięcy, zostało skierowanych w 2005 roku. W kolejnych latach sytuacja poprawiła się i liczba skarg na łamanie prawa przez firmy spada.

Większość zawiadomień o nieprawidłowościach składały osoby pracujące w małych zakładach zatrudniających do dziewięciu osób. Ich skargi to prawie 40 proc. wszystkich skierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy. Im więcej zatrudnionych było w firmach, tym mniej skarg trafiało do inspekcji. Prośby o interwencję kierowane przez zatrudnionych w przedsiębiorstwach powyżej 250 osób stanowiły tylko 12 proc.

Tradycyjnie najwięcej sygnalizowanych problemów dotyczyło nieprawidłowości związanych z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. W ubiegłym roku było ich ponad 17 tysięcy. Naruszenia prawa przez pracodawców polegały na nieterminowym wypłacaniu wynagrodzeń, w tym za pracę w nadgodzinach. Pracodawcy usprawiedliwiali to sytuacją ekonomiczną firmy, a także nieprawidłową interpretacją przepisów płacowych.

d1tfi5f

Kolejna grupa skarg dotyczyła naruszeń przepisów o czasie pracy. Najczęściej przedsiębiorcy nie przestrzegali norm określających dopuszczalną przeciętną liczbę godzin pracy w tygodniu.

Ich błędy wynikały z licznych nieprawidłowości z zakładowej ewidencji czasu pracy pracowników. Często też przepisy o czasie pracy były łamane z powodu zbyt niskiego poziomu zatrudnienia jak na ilość przyjętych przez zakład zobowiązań do wykonania.

Dużo sygnałów od pracowników dotyczyło nieprawidłowości w udzielaniu przez zakład należnego odpoczynku. Do PIP w ubiegłym roku trafiło 13 tysięcy skarg dotyczących nieudzielania należnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy zaniżali wymiar odpoczynku i nie przestrzegali planów urlopowych.

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła na pracodawców ponad 8 tysięcy mandatów i skierowała 1700 wniosków do sądów grodzkich o ukaranie. Od połowy ubiegłego roku grzywna, jaką może nałożyć sąd za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, wynosi 30 tysięcy złotych.

Ponadto w stosunku do pracodawców inspektorzy w ubiegłym roku wydali ponad 84 tysiące decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie zgłaszanych w skargach uchybień.

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f