Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

ABC Data przeznaczy na dywidendę do 50 proc. zysku, do końca '11 ruszy z buy-backiem

07.11. Warszawa (PAP) - ABC Data planuje na dywidendę za 2011 r. przeznaczyć nie więcej niż 50 proc. zysku. Dystrybutor IT przed końcem roku chce uruchomić skup akcji własnych, a...
Share
d32vd5v

07.11. Warszawa (PAP) - ABC Data planuje na dywidendę za 2011 r. przeznaczyć nie więcej niż 50 proc. zysku. Dystrybutor IT przed końcem roku chce uruchomić skup akcji własnych, a skupione akcje będzie chciał wykorzystać do rozliczenia ewentualnej akwizycji. W IV kw. spółka chce uruchomić bezpośrednią sprzedaż na Łotwie i w Estonii. Sprzedaż marek własnych może w 2012 r. przyczynić się do zwiększenia zysku netto o kilka mln zł - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

"Nie będzie to więcej niż 50 proc. prognozowanego zysku" - powiedział prezes ABC Data Michał Rumiński pytany o wypłatę dywidendy za 2011 r.

Prognoza ABC Data na 2011 r. zakłada wypracowanie 46 mln zł zysku. Zarząd podtrzymał prognozę na 2011 r. podkreślając istotność wyników IV kw. dla branży dystrybutorów IT oraz rekordowe wyniki września i października bieżącego roku. We wrześniu przychody grupy wzrosły o blisko 27 proc., a w październiku o 30 proc.

d32vd5v

Po trzech kwartałach 2011 r. ABC Data ma 23,15 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Przedstawiciele spółki zwrócili uwagę, że przed rokiem czwarty kwartał odpowiadał za 49 proc. rocznego wyniku grupy.

Znaczący, dodatni wpływ na poziom raportowanego zysku netto grupy w 2011 r. może mieć planowane wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zajmującej się marketingiem i zarządzaniem znakami towarowymi spółki i wniesienie jej do spółki zależnej. Znaki towarowe: ABC Data, Colorovo, myBlackBox, Synergy Solution, PC Link, BiznesLink, InterLink2000, interlink.abcdata.com.pl, ABC Data Centrum Edukacyjne, ABC Data IT Consulting, które mają być wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zostały wycenione na łączną kwotę 120,4 mln zł.

"To zdarzenie spowoduje aktywowanie podatku odroczonego. Stawka podatku to 19 proc., więc łatwo policzyć jaki będzie wpływ na wynik, oczywiście jeśli walne zgodzi się na tę operację" - powiedział Tomasz Zatorski, członek zarządu ABC Data.

Pod koniec września akcjonariusze spółki udzielili zarządowi upoważnienia do skupu akcji własnych w celu ich umorzenia lub dalszej odsprzedaży. Spółka przeznaczy na ten cel do 20 mln zł.

d32vd5v

Prezes pytany, czy zarząd uruchomi skup przed końcem roku powiedział:

"Tak. Naszym zdaniem akcje spółki mogą być dobrą walutą do wykorzystania w potencjalnych transakcjach fuzji lub akwizycji".

Dystrybutor IT, który niedawno zaczął działać na Litwie planuje dalszą ekspansję geograficzną.

"Jeszcze w tym roku wejdziemy na Łotwę i do Estonii. W przyszłym roku przewidujemy rozpoczęcie działalności w Bułgarii i na Węgrzech" - powiedział Rumiński.

d32vd5v

Poinformował też, że w 2012 r. planowane jest zakończenie integracji informatycznej spółki Scop Computers, co powinno istotnie zwiększyć sprzedaż na rynku rumuńskim.

ABC Data w 2011 r. poszerzyła ofertę o produkty pod własną marką, pod którą oferowane są tonery i tusze. Sprzedaż produktów marek własnych, na których uzyskiwana marża jest około sześciokrotnie wyższa niż na pozostałej działalności grupy, powinna zauważalnie wpłynąć na wyniki w 2012 r.

"Kontrybucja projektu marek własnych do zysku netto powinna osiągnąć znaczący poziom w 2012 r. Marki własne mogą mieć kilkumilionowy udział w przyszłorocznym zysku netto" - powiedział Rumiński.(PAP)

gsu/ ana/

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v