Abonament rtv po nowemu. Bochenek: każdy ma płacić

Zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych nie są zmuszaniem "kogokolwiek do czegokolwiek". Na każdym z nas ciąży obowiązek opłat abonamentowych, a wielu Polaków tego nie robi - mówi rzecznik rządu Rafał Bochenek i dodaje, że w wielu krajach Europy Zachodniej istnieją podobne opłaty.

Abonament rtv po nowemu. Bochenek: każdy ma płacić
Źródło zdjęć: © newspix.pl | KONRAD KOCZYWAS/FOTONEWS
Tomasz Sąsiada

Pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o opłatach abonamentowych zaplanowane jest w środę po południu. Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską. Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki temu, że operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych będą musieli informować Pocztę o swoich klientach.

To oznacza, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika. Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Nowy abonament coraz bliżej. Nikt nie uniknie płacenia

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy. Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.

"Tego rodzaju rozwiązanie doprowadzi do umorzenia znacznie większych kwot wynikających z zaległości niż kwoty niezbędne do uiszczenia w celu uzyskania abolicji" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (421)