Trwa ładowanie...

Absolwencie nie daj się wygryźć

Skończyłeś studia. Masz kwalifikacje, jesteś świetnie wykształcony, prezentujesz się znakomicie. Szefowie cię jednak nie chcą. Podczas rekrutacji odpadasz w przedbiegach. O czym musisz pamiętać, żeby odnieść sukces? Radzi Tomasz Więcławski, doradca personalny i psycholog z Global Career.

Absolwencie nie daj się wygryźć
d3okhib
d3okhib

Skończyłeś studia. Masz kwalifikacje, jesteś świetnie wykształcony, prezentujesz się znakomicie. Szefowie cię jednak nie chcą. Podczas rekrutacji odpadasz w przedbiegach. O czym musisz pamiętać, żeby odnieść sukces? Radzi Tomasz Więcławski, doradca personalny i psycholog z Global Career.

Szukaj pracy jeszcze na studiach

O zatrudnieniu powinno się myśleć już podczas nauki. Będąc na trzecim –czwartym roku należy wysyłać CV, dzwonić, dowiadywać się jakie firmy będą zatrudniać. Zastanów się czy watro najpierw zrobić dyplom, a potem dopiero rozglądać się za pracą. Połącz te dwie rzeczy. To trudne, szczególnie dla studiujących dziennie. Niestety w dzisiejszych czasach należy myśleć przyszłościowo. Gdy pojawia się szansa na zatrudnienie, trzeba ją wykorzystać.

Praktyki podejmuj sensownie

Pracodawcy lubią osoby aktywne. Podejmuj staże, nawet jeśli są darmowe. Wybierając praktyki nie kieruj się przypadkiem. Nie rzucaj się na wszystkie dostępne oferty. Wybieraj tylko te związane z twoim wykształceniem. Z CV musi wynikać jakaś konsekwencja. Co powiesz szefowi, który zapyta dlaczego zrobiłeś staż, które kompletnie nie pasuje do twojego wykształcenia? Że to był przypadek?

Solidne CV

Większość szefów odrzucana życiorysy z błędami, szczególnie jeśli są w nim błędy ortograficzne, stylistyczne lub chociażby literówki. Taki szef stwierdzi, że kandydatowi nie zależy na pracy albo że jest niechlujny, lub że lekceważy czytelnika aplikacji. Czytaj dokumenty przed wysłaniem lub daj je komuś do sprawdzenia.

d3okhib

Nie koloryzuj w CV, nie dodawaj dziwnych zdjęć

W życiorysie nie wolno kłamać. Rekruterzy to specjaliści. Wielu ma przygotowanie psychologiczne i podczas rozmowy łatwo wykryją kłamstwo. Żaden pracodawca nie przyjmie pracownika, który mija się z prawdą. Niektórzy chcą się świetnie zaprezentować potencjalnemu szefowi i dodają do CV zdjęcia artystyczne, a nawet zbyt wyuzdane. Nie rób tego, na zdjęciach masz wyglądać profesjonalnie, wiarygodnie, a nie jak osoba do towarzystwa czy nadużywający alkoholu luzak. Pamiętaj też, że szefowie sprawdzają kandydata w serwisach społecznościowych. Zadbaj o to, by twoje nazwisko nie było kojarzone z nieodpowiednimi, wulgarnymi treściami.

Bądź sobą podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Młodzi mają tendencję do przesady. Stwierdzają na przykład, że obronili pracę magisterską na piątkę, byli najlepsi na roku, a ich profesorowie uznali ich dokonania za genialne. Unikaj takich wypowiedzi. Szef może spytać, dlaczego w takim razie nie chcesz kontynuować kariery na uczelni. Może okazać się też zbyt dociekliwy i zadzwonić do profesora lub promotora z prośbą o potwierdzenie informacji. Mów o faktach, nie koloryzuj, bądź sobą. Czasem warto mówić jasno i wprost o negatywnych sprawach. Jeśli szef pyta, dlaczego jesteś bezrobotny od 6 miesięcy, nie chlapnij gafy w stylu, że chciałeś jeszcze pobyć wolnym. Powiedz, że zwyczajnie nie mogłeś znaleźć pracy.

Nie ograniczaj się do jednej metody szukania pracy

Bezrobocie to nie wstyd. Mów znajomym i krewnym, że szukasz pracy. Pytaj czy ktoś wie o jakimś wolnym stanowisku. Poszukaj pracy w sieci, wysyłaj CV poprzez portale rekrutacyjne, ale też wprost do firmy. Dzwoń do firm i dowiaduj się co z Twoim CV, czy zostało odrzucone i dlaczego. Idź do urzędu pracy, porozmawiaj z doradcą. Może dowiesz się, która z firm planuje zatrudnienie lub otwarcie nowej filii.

Bądź aktywny i mobilny

Jeśli jest praca w sąsiednim mieście, zaryzykuj i zaplanuj przeprowadzkę. Wynajęcie pokoju czy dłuższy dojazd do pracy to nie koniec świata. Nawet jeśli niewiele zostanie ci z pensji, inwestycja może się opłacić. Jeśli się sprawdzisz szef może zaproponować ci podwyżkę. Poza tym mając doświadczenie, łatwiej będzie ci szukać innej pracy. Na początku kariery zawodowej lepiej jest też popracować zgodnie z kwalifikacjami nawet za mniejsze pieniądze i mieć widoki na awans, niż dostać niezłą sumkę ale bez możliwości rozwoju.

d3okhib

Nie miej zbyt wygórowanych oczekiwań płacowych

Dowiedz się ile zarabiają na stanowisku, o które się starasz. Poszukaj informacji w sieci i na forach. Zastanów się ile pieniędzy potrzebujesz, żeby się utrzymać. Gdy cię spytają podaj kwotę, którą musisz otrzymywać. Gdy szef jednak stwierdzi, że może dać mniej, nie rezygnuj. Może się okazać, że zaproponuje ci awans za jakiś czas lub premię. Szczególnie jeśli stanowisko jest zgodne z twoimi kwalifikacjami i j możesz liczyć na rozwój, weź tę pracę. Jeśli pensja jest niewystarczająca, poszukaj dodatkowego zajęcia. Jeśli jednak masz wygórowane oczekiwania, powiedź dlaczego. Szefowie lubią pewnych siebie, ale cenią też pokorę. Nikt ci nie zaproponuje 5 tys. na dzień dobry. A nawet jeżeli to szef musi wiedzieć za co płaci i dlaczego tak drogo.

Nie ograniczaj się do jednego pracodawcy

Nawet mając pracę, ciągle szukaj, orientuj się na rynku pracy. Dowiaduj się kto zatrudnia. Być może mógłbyś pracować w lepszej firmie albo szef podziękuje ci po okresie próbnym i znów będziesz bez pracy. Systematycznie wysyłaj CV i staraj się chodzić na rozmowy kwalifikacyjne.

Bądź kreatywny

Pamiętaj, że osób z podobnymi kwalifikacjami do Twoich, jest wielu. Dużo jest też absolwentów, którzy ukończyli podobne do twoich studia. Dlatego musisz być wyjątkowy. Zaproponuj szefowi coś więcej. Na rozmowie kwalifikacyjnej przedstaw swój projekt, nowe rozwiązania, pomysł na efektywniejszą pracę lub zmianę w firmie. Nie chwal się i nie promuj na siłę, ale pokaż że twoim atutem są konkretne pomysły.

d3okhib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3okhib