Trwa ładowanie...
dxu3ted
dxu3ted

ABW ws. zatrzymania pod zarzutem łapówkarstwa (komunikat)

...
Share
dxu3ted

31.05. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pięć osób podejrzanych o wręczanie i przyjmowanie łapówek na kwotę ponad pół miliona złotych. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach dotyczy zakupów i usług dla kopalń węgla kamiennego oraz miedzi. Podejrzanym, pełniącym kiedyś funkcje kierownicze w branży wydobywczej, grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.

Śledztwo dotyczące zapoczątkowanych w latach 90-tych nieprawidłowości związanych z zakupem kombajnów i maszyn górniczych oraz realizacją usług na rzecz kopalń w województwach śląskim, lubelskim i dolnośląskim prowadzone jest przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach i tamtejszą Prokuraturę Apelacyjną od połowy 2011 r. Jego wszczęcie było możliwe dzięki wcześniejszym ustaleniom ABW.

dxu3ted

Nasi funkcjonariusze ustalili, że przedstawiciele firmy sprzedającej na terenie Polski urządzenia i maszyny dla górnictwa, wręczali łapówki w zamian za zakup tychże urządzeń przez polskie kopalnie.

Do chwili obecnej zarzuty korupcyjne postawiono pięciu osobom - jednej wręczającej oraz czterem przyjmującym łapówki, zajmującym niegdyś stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach branży wydobywczej.

Zarzucono im czyny z art. 228 kk i 229 kk, za co grozi nawet do 12 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy. W tej chwili śledztwem objętych jest ponad sto zdarzeń gospodarczych, którym mogła towarzyszyć korupcja i dotyczy działalności kilku podmiotów zagranicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

dxu3ted

Podziel się opinią

Share
dxu3ted
dxu3ted