Acron ma już ponad 20 proc. udziałów w Grupie Azoty

Na przekór polskiemu rządowi, który rok temu postanowił za wszelką cenę obronić Azoty Tarnów, łącząc ją ze spółką z Puław i tworząc ogromną organizację, Acron zakupił kolejny pakiet akcji, dzięki czemu może zgodnie z prawem wprowadzić do rady nadzorczej swojego
przedstawiciela i uzyskać dostęp do strategicznych danych, takich jak patenty. W ten sposób Rosjanie zadrwili z ekipy Tuska.

Acron ma już ponad 20 proc. udziałów w Grupie Azoty
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

11.06.2014 | aktual.: 12.06.2014 09:31

Norica Holding S.à r.l., spółka działająca jako pośrednik rosyjskiego Acronu i spółek z nim powiązanych, nabyła ponad 2,75 mln akcji Grupy Azoty, stanowiących ok. 2,778 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. W sumie Rosjanie posiadają już ponad 20 proc. udziałów w polskiej firmie.

"(...) W wyniku zawarcia w dniu 6 i 9 czerwca 2014 r., na i poza rynkiem regulowanym, szeregu transakcji Norica kupiła 2 755 606 akcji Azotów stanowiących ok. 2,778 proc. kapitału i stanowiących ok. 2,778% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Tym samym Norica zwiększyła liczbę głosów i akcji w spółce powyżej progu 20% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki" - czytamy w komunikacie.

Przed zawarciem transakcji rosyjski fundusz posiadała 17.086.094 akcji Azotów, stanowiących ok. 17,225% kapitału, uprawniających do wykonywania ok. 17,225% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie posiada 19.841.700 akcji (tj. ok. 20,0026% kapitału i ogólnej liczby głosów na WZ).

"Ministerstwo Skarbu Państwa nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy" - podało dzisiaj Ministerstwo Skarbu Państwa w specjalnym komunikacie.

Podmiotem dominującym Norica jest TrustService; z kolei jego podmiotem dominującym jest Acron, a jego podmiot dominujący to Subero. Podmiotem dominującym Subero jest Wiaczesław Kantor.

Już jesienią ub.r. wiceprezes Acronu Władimir Kantor zapowiadał, że Acron chce zwiększyć udział w Grupie Azoty do ponad 20% z ówczesnych ponad 15% po to, by móc wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółki.

- Zwiększyliśmy nasz udział w Grupie Azoty do 20 proc., ponieważ wysoko szacujemy potencjał synergii konsolidacji aktywów Grupy Azoty i widzimy perspektywy redukcji kosztów i optymalizacji zasobów. Liczymy również na partnerstwo strategiczne między Grupą Acron i Grupą Azoty, które przyczyni się do zrównoważonego i efektywnego rozwoju obu firm - powiedział Władymir Kantor, wiceprezes Acron Group.

Dodał, że grupa Acron, dzięki pionowo zintegrowanemu modelowi biznesowemu, może zaoferować Grupie Azoty szereg możliwości współpracy korzystnej dla obu stron.

- Acron rozwinął z sukcesem własną bazę surowcową ze złóż potażu i fosforanu i może zapewnić zakładom Grupy Azoty stabilne dostawy fosforanów wysokiej jakości. Dostęp do międzynarodowej dystrybucji Acronu i infrastruktury logistycznej pozwoli Grupie Azoty wejść na nowe rynki sprzedażowe i zwiększyć przewagi konkurencyjne - powiedział Kantor

Aleksander Popow, szef rady dyrektorów rosyjskiego Acronu, informował wcześniej w mediach, że celem spółki jest zwiększenie udziału po poziomu nieco ponad 20 proc., co pozwoliłoby rosyjskiej firmie mianować przedstawiciela do rady nadzorczej i uzyskać dostęp do dokumentów spółki.

Zapis w statucie Azotów Tarnów określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji.

"Grupa Azoty jest uznawana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za strategiczną. MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy" - napisało w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa.

W lipcu ub. r. premier Donald Tusk ogłosił, że dzięki staraniom przedstawicieli rządu i spółek konsolidowanych w Grupie Azoty udało się ochronić strategiczne dla polskiej gospodarki aktywa przed próbą wrogiego przejęcia przez rosyjskiego inwestora.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9.821 mln zł w 2013 r.

Źródło artykułu:ISBnews
azotyrosjaprzejęcie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (529)