Trwa ładowanie...

AGH wypłaci tysiąc zł stypendium dla studentów posiadających dzieci

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie wypłacać swoim studentom i doktorantom jednorazowe stypendia w wysokości tysiąca złotych z tytułu posiadania dziecka. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z własnego funduszu stypendialnego uczelni.

AGH wypłaci tysiąc zł stypendium dla studentów posiadających dzieciŹródło: WP.PL, fot: Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr
d1mlnq3
d1mlnq3

Jak poinformował w piątek rzecznik AGH Bartosz Dembiński, jednorazowe stypendium dla studentów posiadających dzieci zostało uruchomione w AGH przy okazji realizacji programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Maluch na uczelni", ale jest odrębną inicjatywą uczelni.

Decyzja o utworzeniu dodatkowego stypendium została poprzedzona badaniami ankietowymi, które uczelnia przeprowadziła wśród studentów kilka miesięcy temu. - Badania miały na celu przede wszystkim określenie, ilu studentów ma dzieci, jaka forma pomocy i wsparcia ze strony uczelni najbardziej ich interesuje, a także jaką pomoc z innych źródeł otrzymują w tym momencie. Wyniki badań pokazały, że najbardziej oczekiwaną formą pomocy dla studentów jest wsparcie finansowe, np. w formie stypendium - wyjaśnił rzecznik.

Według tych badań obecnie w AGH jest 237 studentów-rodziców, uprawnionych do otrzymania takiej pomocy.

Pieniądze wypłacane rodzicom będą pochodzić z własnego funduszu stypendialnego AGH. O wsparcie mogą ubiegać się studenci pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a także doktoranci. Pomoc finansowa przyznawana będzie studentom, których dziecko w dniu złożenia wniosku nie ukończyło sześciu lat.

d1mlnq3

Wysokość stypendium jest równa dla wszystkich i niezależna od dochodu w rodzinie i uzyskiwanej przez studenta czy doktoranta innej pomocy materialnej na AGH. Termin składania wniosków upływa 25 listopada. W przypadku, gdy dziecko urodzi się po tym terminie, wniosek można złożyć w dowolnym czasie.

Dodatkowo w ramach akcji "Maluch na uczelni" krakowska uczelnia uruchomiła trzy żłobki: na Miasteczku Studenckim AGH przy ul. Tokarskiego (30 miejsc), przy ul. Siewnej (19 miejsc) oraz przy ul. Przybyszewskiego (30 miejsc). Jak zaznaczył Dembiński, wszystkie trzy żłobki uruchomiono 1 października, a większość miejsc zapełniła się w ciągu pierwszych tygodni funkcjonowania placówek.

d1mlnq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mlnq3