Trwa ładowanie...
db96i9u
db96i9u

Agrowill Group oczekuje w '11 ok. 10-proc. rdr wzrostu przychodów i zysku netto

08.07. Warszawa (PAP) - Litewska grupa rolnicza Agrowill, która zadebiutowała w piątek, 8 lipca, na rynku głównym warszawskiej giełdy, spodziewa się, że w tym roku jej sprzedaż...
Share
db96i9u

08.07. Warszawa (PAP) - Litewska grupa rolnicza Agrowill, która zadebiutowała w piątek, 8 lipca, na rynku głównym warszawskiej giełdy, spodziewa się, że w tym roku jej sprzedaż oraz wynik netto poprawi się o ok. 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego - poinformował dziennikarzy prezes spółki, Vladas Bagavičius.

"W tym roku spodziewamy się niewielkiego wzrostu naszych wyników (...) dynamika wyniesie ok. 10 proc. w przypadku przychodów i zysku netto" - powiedział po debiucie spółki Bagavičius.

Dodał on, że będzie to zależało m.in. od harmonogramu zakupu nowych krów mlecznych.

db96i9u

"40 proc. naszych przychodów pochodzi z biznesu mlecznego. Obecnie mamy 2,6 tys. krów. Do końca tego roku możemy zwiększyć ich liczbę o 1-1,2 tys. sztuk. Tym samym nasze przychody w tym segmencie wzrosną, ale skala uzależniona jest od rozłożenia zakupu krów w czasie" - podał prezes.

Bagavičius poinformował także, że nie przewiduje w tym roku spadku cen mleka, a zbiory powinny być dobre.

"Ceny mleka będą stabilne, mimo, że sezonowo podlegają pewnym fluktuacjom" - powiedział.

"Zbiory zbóż (uprawa i sprzedaż zbóż stanowi ok. 40 proc. przychodów spółki - PAP) powinny być dobre ze względu na korzystne warunki pogodowe" - dodał.

db96i9u

Pozostałe przychody Agrowill Group pochodzą z dzierżawy ziemi, działalności związanej z handlem uprawami oraz handlem mlekiem, a także ze świadczenia usług rolnych.

Spółka posiada obecnie 32 tys. ha gruntów, na których prowadzi uprawy i którymi zarządza, z czego ok. 18,5 tys. ha wykorzystuje na własny użytek.

W 2010 r. Grupa Agrowill zanotowała zysk netto na poziomie 7,23 mln zł wobec 54,07 mln zł straty w roku 2009 i 34,86 mln zł straty w roku 2008. Zysk na działalności operacyjnej wzrósł w tym okresie do 7,74 mln zł z 44,5 mln zł straty w 2009 r. i 6,77 mln zł straty w 2008 r.

Spółka AB Agrowill Group jest największą firmą rolniczą na Litwie i jedną z większych w Unii Europejskiej.

Obecnie Agrowill Group skupia ponad 40 przedsiębiorstw. Grupa ma budynki gospodarcze o powierzchni 250 tys. mkw. oraz około 700 maszyn rolniczych.

Najwięksi akcjonariusze AB Agrowill Group to Vretola Holdings Limited i Volemer Holdings Limited. Akcje spółki są notowane także na Wileńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych OMX. (PAP)

jow/ ana/

db96i9u

Podziel się opinią

Share
db96i9u
db96i9u