Trwa ładowanie...
d1wfful

British Airways

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Eluveitie

British Airways to narodowe linie lotnicze Wielkiej Brytanii, które łączą setki lotnisk na 170 trasach. Samoloty firmy wyróżniają się barwami brytyjskiej flagi na ogonie.

Historia

Protoplastą linii British Airways były Imperial Airlines powstałe w 1924 roku w wyniku fuzji czterech linii brytyjskich: Daimler Airways, Instone Airline, Handley Page Transport oraz British Marine Air Navigation. W latach 30. XX wieku kompania nawiązała współpracę z istniejącymi w tamtym czasie liniami British Airways Ltd, po czym w 1939 roku połączyła się z nimi, tworząc British Overseas Airways Corporation, linie, które podczas wojny służyły do transportu wojskowego. Po wojnie powstały dwie kolejne kompanie: British European Airways oraz British Sounth American Airways, które w 1972 roku ostatecznie wraz z BOAC połączyły się w British Airways, które znane są do dziś.

W latach 1946-1974 British Airways, między innymi obok Air France, stały się jednymi z linii lotniczych, które drogą porozumienia między aliantami wykonywały regularne kursy między miastami Republiki Federalnej Niemiec a Berlinem Zachodnim.

W 1987 roku doszło do sprywatyzowania linii, a w kolejnych latach do szeregu przejęć. W 1988 roku linie British Airways przejęły British Caledonian Airways, a w 1993 roku zakupiły Brymon Airways, przemianowane później na British Airways Cityexpress, a ostatecznie British Airways Connect (w 2007 roku przejęte przez brytyjskie linie Flybe). W tym samym czasie doszło również do utworzenia Deutsche British Airways (sprzedanych później liniom Air Berlin) oraz British Asia Airways.

W 2010 roku w porozumieniu z Iberia Airlines doszło do założenia linii OpenSkies. W tym samym roku macierzyste lotnisko British Airways, Heathrow, przekazało liniom na wyłączność 5. terminal. Dwa lata później założono spółkę holdingową International Airlines Group, która zrzesza Iberia Airlines i British Airways.

Działalność

Linie lotnicze British Airways obsługują około 170 tras, łącząc lotniska w Europie, obu Amerykach, na Karaibach, w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i na Bliskim Wschodzie.

British Airways było partnerem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych. W 2012 roku było oficjalnym partnerem Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie, a także partnerem nagród BEFTA. Poza tym linie prowadzą działalność charytatywną, między innymi w porozumieniu z brytyjską fundacją Comic Relief.

Kompania współpracuje z kilkunastoma liniami lotniczymi w ramach codeshare, czyli systemie oferowania podróży z przesiadkami i lotami świadczonymi przez różne kompanie w ramach jednego biletu, a przez to jednego kodu. British Airways nawiązało współpracę między innymi z Aer Lingus, Air Berlin, American Airlines, Finnair, Iberia, Japan Airlines, LAN Airlines, Royal Jordanian czy S7 Airlines.

Linie British Airways prowadzi specjalny program lojalnościowy Executive Club Premier.

Flota

Linie lotnicze British Airways dysponują ponad 270 samolotami. Połowę floty stanowią maszyny Boeinga, między innymi modele 747, 767, 777 i 787. Druga połowa składa się z Airbusów: A318, A319, A320, A321 i A380. Linie posiadają także kilka maszyn Embraer (170 i 190). Wiek floty British Airways oceniany jest na około 11 lat.

Siedziba i zarząd

Siedzibą linii British Airways jest Harmondsworth, miejscowość znajdująca się na obrzeżach Londynu. Lotniskiem macierzystym kompanii jest Heathrow, a dodatkowym hubem Londyn-Gatwick. Prezesem British Airways jest Hiszpan, Alejandro Cruz de Llano.

Notowania na giełdzie

Spółka International Airlines Group notowana jest na londyńskiej giełdzie, a jej akcje warte są 6,57 GBP (stan na październik 2017).

d1wfful

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wfful
d1wfful
d1wfful
d1wfful

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj