Trwa ładowanie...
d2okq9c

Airbnb

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News

Ainbnb to prywatna firma, która oferuje możliwości krótkoterminowego wynajmu pokojów i mieszkań.

Historia i założyciele

Portal Airbnb został założony w sierpniu 2008 roku. Jego siedziba mieści się w San Francisco w Kalifornii. Założycielami Airbnb są Joe Gebbia, który obecnie pełni funkcję Dyrektora ds. Produktów, i Brian Chesky.

Mężczyźni byli znajomymi i współlokatorami, którzy nie mieli wystarczających funduszy na wynajem swego całego mieszkania. Postanowili umieścić w salonie materac i oferować go jako miejsce noclegowe, aby sobie dorobić. Rok później Nathan Blecharczyk, były współlokator Checky'ego, dołączył do inicjatywy jako Chef Technology Officer, stając się trzecim współzałożycielem Airbnb.

Znajomi założyli stronę internetową AirBed & Breakfast (Airbedandbreakfast.com), która oferowała krótkoterminowe noclegi ze śniadaniami. Pierwsi klienci zaczęli korzystać z noclegów latem 2008 roku podczas konferencji Industrial Design Conference, której uczestnicy mieli problemy ze znalezieniem wolnych noclegów w mieście.

Założyciele, chcąc zbierać fundusze na rozwój strony, stworzyli markę płatków śniadaniowych, dzięki czemu zarobili 30 tysięcy dolarów. Firma została zauważona przez Paula Grahama, który zaprosił założycieli firmy na szkolenie i dał możliwość wypromowania witryny. Do marca 2009 roku portal miał już 10 tysięcy użytkowników i 2500 ofert noclegów, które stopniowo obejmowały inne kraje poza USA. W tym samym czasie zmieniono nazwę firmy na Airbnb.com, poszerzając ofertę z samych noclegów na inne możliwe do wynajęcia obiekty, np. całe domy, mieszkania, łodzie, tipi, igloo, prywatne wyspy i inne.

W 2010 roku firma miała 15 pracowników, a jej siedziba nadal mieściła się w mieszkaniu założycieli, w San Francisco. Brian Checky udostępnił dodatkowo swoją sypialnię, a sam zaczął pomieszkiwać w miejscach, jakie były oferowane na jego portalu. Na początku 2011 roku Airbnb ogłosił milionową rezerwację, a w połowie 2012 roku miał na koncie już 10 milionów rezerwacji, z czego większość pochodziła spoza USA. W tym samym czasie firma otwierała kolejne biura na całym świecie, m.in. w Sydney w Australii.

Od 2012 roku uruchomiona na platformie listę życzeń, która pozwala użytkownikom na stworzenie katalogu poszukiwanych noclegów, które chcieliby odwiedzić.

Właściciel

Właścicielami firmy są Brian Chesky (Dyrektor Generalny i Administrator Społeczności ), Joe Gebbia (Dyrektor zarządzania produktem i współzałożyciel ) i Nathan Blecharczyk (Dyrektor ds. strategii).

Działalność

Dostęp do oferty Airbnb można uzyskać za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Noclegi mogą być wyszukiwane według różnych filtrów, np. daty, ceny, lokalizacji. Gospodarze do oferty kwatery dołączają jej opis, terminy, zasady panujące w domu. Wskazane jest, by przesyła zdjęcia oferowanych noclegów. Żeby zbudować odpowiednią atmosferę zaufania, firma wymaga wypełnienia profilu użytkownika, by użytkownicy mieli możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o sobie nawzajem. Gospodarze mają także prawo okazania im dowodu tożsamości przed rejestracją.

Platforma Airbnb oferuje także opcję wysyłania do siebie nawzajem wiadomości w celu ustalenia szczegółów i wymiany informacji. Gospodarze mogą rezygnować z rezerwacji, jeśli po wymianie waidomości stwierdzą, że nie chcą danej osobie wynająć kwatery, jednak wiąże się to z karą finansową. Po skorzystaniu z oferty, wynajmujący oraz gospodarz mogą się nawzajem ocenić i wystawić opinie, które są dostępne publicznie.

Airbnb nie ma swoich lokali, które wynajmuje, a jedynie pośredniczy między właścicielami kwater a osobami zainteresowanymi. Koszt zakwaterowania jest ustalany przez gospodarza, a Airbnb otrzymuje od niej prowizję.

Firma prowadzi oprócz strony także całodobową infolinię obsługi klienta i grupę zajmującą się podejrzanymi działaniami użytkowników. Opłaty w Airbnb są obsługiwane online. Konto na Airbnb może być zsynchronizowane z kontami w mediach społecznościowych, np. na Facebooku.

Oprócz samych ofert noclegowych, portal udostępnia także tzw. „okolice”, czyli przewodniki na temat wybranych lokalizacji, które zawierają praktyczne informacje, zdjęcia, mapy, znaczniki mieszkańców i oceny różnych miejsc.

Liczba placówek

Airbnb ma obecnie 3 miliony ofert noclegowych w 65 tysiącach miast w 191 krajach. Usługi prowadzi jedynie przez stronę internetową, jednak firma ma 20 biur m.in. w Berlinie, Barcelonie, Pekinie, Kopenhadze, Dublinie, Londynie, Mediolanie czy Tokio. Siedziba Airbnb mieści się w San Franciscona na 888 Brannan Street.

Wartość

Wartość Airbnb jest szacowana na 31 miliardów dolarów.

d2okq9c

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2okq9c
d2okq9c
d2okq9c