Bruksela bierze się za Airbnb. Domaga się więcej przejrzystości
Komisja Europejska i unijne organy ochrony konsumentów zażądały od Airbnb dostosowania się do warunków unijnych w przepisach konsumenckich oraz przejrzystości cenowej.
- Popularność nie może być wymówką dla nieprzestrzegania unijnych przepisów konsumenckich – powiedziała w oficjalnym komunikacie Vĕra Jourová, unijna komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci. Podkreśliła, że Europejczycy muszą mieć taki system, w którym bez problemów zrozumieją, za co i w jaki sposób płacą za usługi oraz przejrzyste zasady np. anulowania rezerwacji przez gospodarza. – Oczekuję, że Airbnb szybko podejmie odpowiednie działania.
W obecnej formie Airbnb jest niezgodne z unijną dyrektywą o nieuczciwych praktykach handlowych oraz dyrektywą w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (a także rozporządzeniem w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń). Chodzi o sposób prezentowania cen oraz szereg warunków użytkowania.
Couchsurfing i Airbnb - sposób na tani nocleg
Piłka jest teraz po stronie Airbnb. Firma musi do końca sierpnia przedstawić swoje propozycje zmian. Zostaną one wzięte pod lupę przez unijnych urzędników. Jeśli ocenią oni, że działania Airbnb są niesatysfakcjonujące, to mogą one podlegać szerszym działaniom w zakresie egzekucji przepisów.
Bruksela ocenia, że Airbnb powinno zmienić sposób prezentowania cen przy pierwszym wyszukiwaniu lokum na stronie. W skrócie chodzi o to, aby zawierała ona wszystkie obowiązujące koszty i opłaty, takie jak za sprzątanie.
Podkreślono także, że Airbnb nie może decydować jednostronnie o warunkach, które pozostają w mocy w przypadku rozwiązania umowy. Nade wszystko nie może pozbawiać konsumentów prawa do pozwania gospodarza w przypadku zaistnienia szkody osobistej oraz jednostronnie zmieniać warunków bez informowania klientów i umożliwienia im rozwiązania umowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl