Akcja informacyjna wśród górników kopalni Krupiński
W najbliższych dniach w kopalni Krupiński, która ma zakończyć wydobycie węgla, rozpoczną się cykliczne spotkania z pracownikami, podczas których otrzymają szczegółowe informacje o terminach ich przenoszenia do innych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
02.12.2016 11:55
W czwartek akcjonariusze JSW zdecydowali o przekazaniu nierentownej kopalni do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) do końca pierwszego kwartału 2017 r. W piątek Jastrzębska Spółka Węglowa, która gwarantuje pracę wszystkim górnikom z Krupińskiego, rozpoczęła akcję informacyjną wśród załogi. Pracownicy otrzymają m.in. szczegółowe informacje o kolejnych etapach procesu przekazywania kopalni do SRK.
"W pierwszym etapie zorganizujemy kilka otwartych spotkań, podczas których będziemy informowali o planowanych sposobach alokacji. W drugim etapie zostanie zorganizowany punkt informacyjny w kopalni Krupiński, w którym każdy pracownik otrzyma propozycję oferty zmiany miejsca pracy. Co ważne, harmonogram rozmów dla poszczególnych brygad, oddziałów czy zespołów będzie wywieszony na tablicach ogłoszeń" - poinformował w piątek dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi JSW Krzysztof Grobosz.
Zapewnił, że w jednym miejscu pracownik załatwi wszelkie formalności związane z jego przejściem do innej kopalni. Każdy ma otrzymać konkretną, przygotowaną dla niego propozycję nowego miejsca oraz stanowiska pracy z określonymi warunkami zatrudnienia i wynagradzania. Nowe miejsca oraz stanowiska pracy będą proponowane zgodnie z kwalifikacjami pracowników. W miarę możliwości będzie też brane pod uwagę ich miejsce zamieszkania.
"Pracownicy dołowi będą przenoszeni całymi brygadami lub oddziałami. Zależy nam, aby nie zdezorganizować procesu wydobycia" - wskazał dyr. Grobosz.
Przedstawiciele JSW przypominają, że kopalnia Krupiński wciąż pracuje, dlatego nie ma możliwości, by wszyscy odeszli z niej w tym samym terminie. Wydobycie węgla będzie wygaszane stopniowo, a przejścia pracowników mają być dostosowane do rytmu pracy zakładu.
W sumie do innych zakładów JSW ma przejść 1791 pracowników kopalni. Ze wstępnych założeń wynika, że do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie trafi 750 osób, do kopalni Budryk 400, a do kopalni Pniówek 641.
"Ostateczna liczba osób, które zostaną przeniesione do innych kopalń, będzie zależała od zainteresowania pakietem osłonowym, który stanowią urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne, gwarantowanym przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego" - poinformowała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Według danych spółki od stycznia do marca przyszłego roku na emeryturę odejdzie 14 osób, a z jednorazowych odpraw pieniężnych może skorzystać ok. 50 osób. Do urlopu górniczego uprawnionych jest 246 pracowników, a do urlopu dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla - 27.
W czwartek nadzwyczajne walne zgromadzenie JSW podjęło ostateczną decyzję dotyczącą przeniesienia kopalni Krupiński do SRK do końca marca 2017 r. Z danych JSW wynika, że przez ostatnich 10 lat kopalnia przyniosła 970 mln zł strat. Żaden z analizowanych wariantów przyszłości kopalni nie gwarantował trwałej poprawy jej wyników finansowych. O utrzymanie zakładu walczyli związkowcy, upatrując szans na jego rentowność w udostępnieniu złóż węgla koksowego i rosnących cenach węgla na międzynarodowych rynkach.
Zarząd JSW planuje stworzenie w miejscu kopalni dużego centrum logistycznego dla grupy kapitałowej JSW. Nadal będzie też pozyskiwany metan ze złóż Krupińskiego.