Trwa ładowanie...

Akcje PKO BP zadebiutowały na GPW

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały prawa do akcji nowej emisji PKO BP. Na otwarciu kurs praw do akcji banku spadł o 2 proc. do 34,2 zł.

Akcje PKO BP zadebiutowały na GPWŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
dp9c4ez
dp9c4ez

Około godz. 10 kurs praw do akcji wynosił 34,55 zł.

Ta emisja jest na tyle ważna, że minister skarbu Aleksander Grad i prezes PKO BP wraz z prezesem GPW Ludwikiem Sobolewski wspólnie otworzyli sesję.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział we wtorek dziennikarzom, że jest bardzo zadowolony z nowej emisji akcji PKO BP. Inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez bank akcje.

Szef resortu skarbu ocenił, że udana emisja akcji PKO BP świadczy o tym, że polska gospodarka, a także bank jest dobrze oceniany przez inwestorów.

dp9c4ez

Popychamy gospodarkę

Emisja akcji, dzięki której PKO BP pozyskało przeszło 5 mld zł, ma jasny cel - zwiększyć akcję kredytową. Większość pieniędzy ma zostać przeznaczona na nowe pożyczki.
- Ta emisja ma rozruszać rynek kredytów. MSP chciało wspomóc gospodarkę, licząc, że pozostałe banki pójdą w ślad za największym - tłumaczy Paweł Satelecki z Finamo.
Rynek najczęściej podąża za PKO BP, gdyż ten jest największym graczem. Konkurenci nie liczący się z jego decyzjami są na stratnej pozycji.

- Efekty emisji będą widoczne w przeciągu miesięcy a nie tygodni - zaznacza Emil Szweda z Open Finance.
Pozyskane środki nie przełożą się z dnia na dzień na nowe lub tańsze kredyty. Suma ta będzie wykorzystywana najpewniej z czasem i w częściach, by odnieść bardziej długofalowy skutek.

Jak to wpłynie na giełdę?

- Istotnego wpływu na giełdę nie powinno być - mówi Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expandera.
Według niego musiałaby to być trzy razy większa emisja. Wyjaśnia, że w większym stopniu polska giełda jest zależna od rynków zagranicznych niż od pojedynczej emisji. Nie zmienia to faktu, że była to największa emisja akcji nad Wisłą z prawem poboru.

Tomasz Kamiński, Wirtualna Polska
PAP

dp9c4ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp9c4ez