Trwa ładowanie...

Akcyza na e-papierosy. Projekt nowego podatku skierowany do konsultacji

Projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie, został skierowany do konsultacji publicznych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Akcyza na e-papierosy. Projekt nowego podatku skierowany do konsultacjiŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d8jxjs4

Informacja o pracach nad nowymi przepisami pojawiła się na stronie Rządowego Centrum Legislacji już kilka dni temu. We wstępnym opisie planowanych zmian resort finansów wyjaśnia, że e-papierosy coraz częściej zastępują tradycyjne wyroby tytoniowe i należą do kategorii używek. Dlatego ministerstwo nie widzi podstaw, by nie były one objęte akcyzą.

To samo tyczy się też wyrobów nowatorskich, dostępnych na naszym rynku od kwietnia. "Zawierają one tytoń, ale zgodnie z informacją producentów ich konsumpcja nie łączy się z typowym dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych procesem spalania" - czytamy w rządowym opisie. Tytoń jest w nich podgrzewany, a powstała w wyniku podgrzewania para jest inhalowana przez konsumenta.

Zobacz też, jak rząd będzie egzekwował od nas płacenie abonamentu

Rozszerzenie akcyzy na te towary "powinno spowodować, że ciężary związane z płaceniem podatku akcyzowego będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także podmioty z branży ww. wyrobów substytucyjnych" - czytamy dalej.

d8jxjs4

Resort wstępnie ustalił wysokość akcyzy dla płynu do e-papierosów na poziomie 0,7 zł za 1 mililitr tego płynu, zaś dla wyrobów nowatorskich na poziomie 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia.

W 2016 roku rząd zarobił na wpływach z akcyzy (łącznie z papierosów i alkoholu) ponad 65 mld zł. To dwadzieścia procent wszystkich wpływów do budżetu. Obecnie akcyza na tradycyjne papierosy wynosi 206,76 zł za każde 1000 sztuk.

d8jxjs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8jxjs4