Trwa ładowanie...
d1tighl

S. Robson Walton

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1tighl
Miejsce urodzenia:

Tulsa

S. Robson Walton jest miliarderem i spadkobiercą Sama Waltona, założyciela firmy Walmart
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

S. Robson Walton jest amerykańskim biznesmenem, spadkobiercą Sama Waltona, założyciela sieci Walmart. Walton został uznany za jedną z najbogatszych osób na świecie. Razem z rodzeństwem posiada ponad połowę udziałów w sieci Walmart.

Życiorys

S. Robson Walton urodził się 28 października 1944 roku w mieście Tulsa, w stanie Oklahoma. Jest najstarszym synem Sama i Helen Waltonów. Firmowe udziały dzieli z rodzeństwem - Alice i Jimem. W latach 1992-2015 pełnił funkcję prezesa Walmart.

S. Robson uczęszczał na The College of Wooster. W 1966 roku uzyskał licencjat z administracji biznesem. Trzy lata później zdobył stopień doktora na Columbia Law School. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w kancelarii reprezentującej Walmart. W 1978 roku został mianowany wiceprezydentem rodzinnej firmy, a cztery lata później objął stanowisko wiceprzewodniczącego. W 1992 roku został przewodniczącym rady nadzorczej Walmart.

Sieć Walmart zatrudnia 2.2 miliona pracowników. W 2014 roku zysk firmy wyniósł 16 022 miliarda dolarów. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych koncern przejął sieć supermarketów Asda w Wielkiej Brytanii. 2 czerwca 1962 roku powstał pierwszy sieciowy sklep. Pięć lat później osiągnięto liczbę 24 punktów sprzedażowych w całym stanie. W przeciągu kilku następnych lat sklepy zaczęły powstawać także poza stanem Arkansas. Głównym sloganem i motywem przewodnim sieci jest hasło "Zawsze niskie ceny. Zawsze".

Bardzo niskie ceny sprawiły, że w Walmarcie zaopatruje się uboższa ludność amerykańska. Poprzez politykę oszczędnościową firma naraziła się na falę krytyki. Spowodowane to było zaniżaniem płac, ograniczeniem ubezpieczeń zdrowotnych i zakazem tworzenia związków zawodowych. Walmart chcąc poprawić własną opinię zaprzestał kupna bawełny z Uzbekistanu, gdzie często do pracy wykorzystywano dzieci. Rząd kraju zobowiązał się zlikwidować problem pracy nieletnich.

Majątek

Majątek S. Robsona Waltona wynosi 38.2 miliarda dolarów. Walton wysoką fortunę zawdzięcza udziałom w rodzinnej firmie.

Cytaty

"Nauczyłem się od ojca, że zmiany i eksperymenty są stałe i ważne. Trzeba próbować nowych rzeczy".

Życie prywatne

S. Robson Walton jest rozwodnikiem i ma trójkę dzieci. Walton prowadzi działalność filantropijną poprzez zarządzanie Walton Family Foundation zajmującej się wspieraniem edukacji, inwestowaniem w społeczność, środowisko i gospodarkę. Celem fundacji jest poprawa wykształcenia i jakości życia w USA. Rodzina posiada także Walton Family Charitable Support Foundation prowadzoną przez osoby z zewnątrz. Nazwisko Waltonów jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Ameryce. O członkach rodziny pisano książki, takie jak m.in "Sam Walton: Made in America" opowiadającą o początkach tworzenia wielkiej korporacji przez Sama Waltona, jego karierze zawodowej i życiu prywatnym.

Miejsce na liście najbogatszych

S. Robson Walton według rankingu przygotowanego przez magazyn Forbes zajmuje obecnie 15. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Jest także na 11. miejscu wśród najbardziej zamożnych Amerykanów.

d1tighl
d1tighl
d1tighl
d1tighl