Trwa ładowanie...

Amazon ruszył w Polsce. 1530 na rękę za 10 godzin pracy dziennie

Internetowy gigant, przeżywający ostatnio problemy związane z większą od oczekiwanej stratą kwartalną, otworzył dziś swoje pierwsze centra logistyczne w Polsce.

Share
Amazon ruszył w Polsce. 1530 na rękę za 10 godzin pracy dziennieŹródło: PAP
d2oq2ob

Internetowy gigant, przeżywający ostatnio problemy związane z większą od oczekiwanej stratą kwartalną, otworzył dziś swoje pierwsze centra logistyczne w Polsce. Oficjalnie otwarte będą centra pod Wrocławiem, a jutro wstęga zostanie przecięta pod Poznaniem.

Wraz z otwarciem magazynów kończy się proces rekrutacji stałych pracowników. Tak jak donosiliśmy wcześniej, w każdym z nich - pod Wrocławiem i pod Poznaniem zatrudnionych zostało po 2 tysiące stałych pracowników. Trwa nadal rekrutacja osób do pracy tymczasowej, mających obsłużyć wzmożony przedświąteczny ruch. W każdym z centrów tymczasowych pracowników będzie po 3 tysiące.

Dobrze znane i zgodne z przewidywaniami są zarobki, które Amazon zaproponował pracownikom. Stawka godzinowa brutto to od 12,5 zł pod Wrocławiem i 13 złotych pod Poznaniem. Oznacza to, że pracownicy zarobią netto około 1530 złotych pod Wrocławiem i około 1599 złotych pod Poznaniem. Płaca minimalna wynosi w Polsce 1237 złotych netto (1680 zł brutto), a dominanta wynagrodzenia (najczęściej otrzymywane wynagrodzenie) to niecałe 2200 zł brutto (1599 zł netto) w 2012 roku.

Amazon wymaga od swoich pracowników zgody na 10-godzinne zmiany, cztery dni w tygodniu. Poranna zmiana pracuje od 6 do 16:30, a nocna od 18 do 4:30, jak widać, półgodzinna przerwa na stanowiskach produkcyjnych nie jest wliczana do czasu pracy (pracodawca nie musi jej wliczać). Pracownicy Amazona otrzymują od firmy także dodatkowe korzyści - ubezpieczenie na życie, prywatną opiekę medyczną, darmowy dojazd do pracy (do 80 km od miejsca pracy), ciepły posiłek za złotówkę. Warto zwrócić uwagę na korzystniejszy niż w kodeksie pracy wymiar urlopu - niezależnie od stażu pracy, pracownikom Amazona przysługuje 26 dni płatnego urlopu. Firma obiecuje też premie wynoszące nawet 15 procent podstawowej premii.

d2oq2ob

Stawki proponowane przez Amazon nie są imponujące, ale agencje pracy tymczasowej i tak donosiły o problemach ze znalezieniem pracowników i mówiły o "efekcie Amazona", który dosłownie "wyczyścił" rynek pracy z pracowników gotowych podejmować się słabo płatnych zajęć.

Amazon znany jest z konfliktów z pracownikami. W Niemczech i USA często boryka się z strajkami, w którym pracownicy domagają się podwyżek i lepszego traktowania.

d2oq2ob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oq2ob