Ambasador Kazachstanu do polskich firm: inwestujcie w nowej strefie ekonomicznej
Otwieramy specjalną strefę ekonomiczną na granicy z Chinami, która będzie bramą dla towarów dostarczanych z Państwa Środka do Europy. Zachęcamy polskie firmy do inwestowania w Korgas - mówi PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Jerik Utembajew.
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/11537/
W poniedziałek Kazachstan zainaugurował uruchomienie nowej specjalnej strefy ekonomicznej "Korgas-Wschodnia Brama", położonej w południowo-wschodniej części kraju przy granicy z Chinami. Strefa znajduje się na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, którym transportowane będą towary z Chin do Europy i w odwrotnym kierunku. Korgas będzie hubem transportowo-logistycznym, który ma przyciągnąć w ten region kapitał zagraniczny. Firmom, które zainwestują w Korgas określone pieniądze, Astana zamierza zwracać część poniesionych kosztów i oferować zwolnienia z płacenia podatków.
"Korgas to jeden z naszych ambitnych projektów, który ma połączyć Europę Zachodnią z zachodnią częścią Chin. Chcemy utworzyć tzw. suchy port, który pozwoli dostarczać towary z Chin do Europy z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej. Transport z Chin do Europy morzem zajmuje ok. 42 dni, a dzięki wykorzystaniu nowej infrastruktury zajmie to 7-12 dni" - powiedział PAP Utembajew.
Jak dodał, stworzenie przygranicznej strefy wolnego handlu pozwoli nadać impuls gospodarce Kazachstanu. "Prowadzimy tam obecnie prace infrastrukturalne, bo chcemy, żeby Korgas stał się jedną z wizytówek Kazachstanu. Będzie to sprzyjać rozwojowi tranzytowo-transportowego potencjału kraju. Korgas dziś już działa, lecz jego możliwości będą rosły z roku na rok i chcielibyśmy zaprosić polskie firmy, aby aktywnie uczestniczyły w rozwoju tej infrastruktury" - zaznaczył.
Jak podkreślił, centrum przygranicznego handlu to możliwości dla Polski dostarczania towarów nie tylko na chiński rynek, ale też na rynki krajów położonych bliżej. "Nie ukrywam, że działa tam już bardzo duża konkurencja. Swoje biura mają tam takie firmy, jak DHL i inne międzynarodowe koncerny. Dlatego zapraszamy polskie firmy do udziału w tym procesie" - powiedział.
Dodał, że obecność polskich firm w Korgas pozwoli na tworzenie razem z firmami kazachskimi nowych produktów, które będą kierowane nie tylko na rynek chiński, ale też na rynek gospodarki Unii Eurazjatyckiej, który liczy 180 mln mieszkańców. "Polska, zwłaszcza w dziedzinie przetwórstwa, ma duże możliwości. Konkurencja jest tam wielka, działalność rozpoczyna wiele międzynarodowych firm. Dlatego apelujemy do polskich firm o większą aktywność" - podsumował.
Łukasz Osiński (PAP)
luo/ son/
Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01@pap.pl
hasło: OZsV2TzG%!if