Trwa ładowanie...

Amerykanie obniżają prognozy gospodarcze dla Rosji

Bank of America Merrill Lynch obniżył prognozę PKB dla Rosji za ten rok do 0,5 proc. z 0,9 proc. oraz do 1,3 proc. z 2,1 proc. za 2015 r. W ubiegłym roku rosyjska gospodarka wzrosła o 1,3 proc., a rok wcześniej o 3,5 proc.

Share
Amerykanie obniżają prognozy gospodarcze dla RosjiŹródło: AFP, fot: YURI KADOBNOV
d7xwpcd

W piątkowym komentarzu bank zaznaczył, że przestawia się na pesymistyczny scenariusz, zakładający, że Rosja nie będzie mogła zaciągać pożyczek na rynkach kredytowych w UE i USA, ponieważ faktycznie już się zmaterializował.

Analitycy sądzą, że próba utrwalenia obecnego status quo we wschodniej Ukrainie może narazić Moskwę na dalszą rundę zachodnich sankcji.

Bank of America Merrill Lynch (BAML) podniósł też prognozy inflacji dla Rosji do 6,8 proc. na koniec tego roku z 6,3 proc., zaś na koniec 2015 r. do 6,6 proc. z 4,6 proc. Zdaniem analityków inflację napędzi droższa żywność z importu i wprowadzenie w 2015 r. podatku od sprzedaży lub wyższej stawki VAT-u.

d7xwpcd

Prognoza zakłada też większe osłabienie rubla niż dotychczas bank brał pod uwagę - do 36 RUB/USD na koniec br. oraz do 39 RUB/USD na koniec 2015 r.

"Rosja ma negatywne saldo długu zagranicznego i duże rezerwy walutowe, stąd rosnąca presja finansowa na nią nie oznacza, iż doświadczy bieżących trudności na zagranicznych rynkach kredytowych, ale mogą się one wyłonić w 2015 r." - stwierdzono w komentarzu.

Według BAML "Rosja ma pełną zdolność wywiązania się z zagranicznych zobowiązań dłużnych". To samo dotyczy rosyjskich banków i korporacji. Trudności w dostępie do zagranicznego kapitału mogą jednak zaszkodzić długofalowym projektom - ocenił bank.

"Jeśli naciski na Rosję nasilą się w formie dalszych sankcji, to może ona odpłacić tym samym, wprowadzając różne formy kontroli kapitału wymierzone w zachodnie instytucje finansowe. Taka możliwość może wyłonić się w średnim okresie, w razie dalszego wzrostu napięcia" - napisali analitycy.

d7xwpcd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xwpcd
d7xwpcd