Trwa ładowanie...
d1t5r78
d1t5r78

AmRest porozumiał się z Morawskim, wychodzi ze Sfinksa (opis)

...
Share
d1t5r78

8.3.Warszawa (PAP) - Amrest zawarł porozumienie z Tomaszem Morawskim w sprawie warunkowej sprzedaży akcji Sfinksa za 30,46 mln zł - podał AmRest w komunikacie.

Na mocy umowy, po spełnieniu pewnych warunków, Morawski obejmie za 30,46 mln zł 100 proc. udziałów w utworzonej przez AmRest spółce, do której wniesione zostaną wszystkie akcje Sfinksa będące w posiadaniu AmRestu.

"Umowa przewiduje, iż warunki muszą być spełnione do dnia 27 marca 2009 roku" - napisano w komunikacie, nie ujawniając szczegółów.

d1t5r78

Morawski od dłuższego czasu był w konflikcie z Amrestem i próbował odzyskać władzę w Sfinksie. Proponował m.in. znajdującym się w akcjonariacie spółki funduszom inwestycyjnym odkupienie ich akcji i podjęcie działań w celu ratowania przeżywającej duże problemy finansowe spółki.

W niedzielę, 8 marca, dokończono dwukrotnie już przerwane NWZA Sfinksa.

Jak powiedziała PAP Anna Robotycka, rzeczniczka prasowa AmRestu, rada nadzorcza spółki została wymieniona, a w jej skład weszło 5 osób zgłoszonych przez Morawskiego.

"Wczoraj związany z AmRestem zarząd Sfinksa podał się do dymisji" - powiedziała PAP Robotycka.

d1t5r78

AmRest jest największym akcjonariuszem Sfinksa z 32,98 proc. pakietem, a Tomasz Morawski, założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy, kontroluje 28,11 proc.

Morawski na początku lutego złożył AmRestowi propozycję odkupu akcji po 10,90 zł za sztukę.

Morawski zapowiadał ostatnio, że aby ratować Sfinksa jest w stanie, z grupą inwestorów, dokapitalizować firmę kwotą około 50 mln zł.

Zarząd Sfinksa, w związku z trudną sytuacją spółki, złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

d1t5r78

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia wydał w piątek postanowienie o zabezpieczeniu majątku spółki Sfinks. Sąd postanowił też o zawieszeniu prowadzonych przeciwko spółce egzekucyjnych postępowań komorniczych.

Zarząd spółki informował wcześniej, że spółka nie jest w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań. Szereg banków wypowiedziało już umowy kredytowe zawarte ze Sfinksem i wezwało do natychmiastowej spłaty zadłużenia.

W 2008 roku Sfinks Polska miał 46,3 mln zł straty netto wobec 0,5 mln zł zysku netto na koniec 2007 roku.

Anna Pełka (PAP)

pel/ pr/

d1t5r78

Podziel się opinią

Share
d1t5r78
d1t5r78