Analiza tygodniowych stóp zwrotu
Po serii spadków i trzech tygodniach uspokojenia, na rynek powróciły negatywne nastroje i to z podwójną siłą. Skala spadków była jeszcze większa niż miesiąc temu co tylko podkreśla powagę sytuacji. Liderem spadków były największe spółki (WIG20 -5,0%) jednak pozostałe indeksy także sporo straciły (mWIG40 -4,1%, sWIG80 -4,0%).
22.04.2013 12:44
*WIG 20 stopa zwrotu 1 tydzień *
Po serii spadków i trzech tygodniach uspokojenia, na rynek powróciły negatywne nastroje i to z podwójną siłą. Skala spadków była jeszcze większa niż miesiąc temu co tylko podkreśla powagę sytuacji. Liderem spadków były największe spółki (WIG20 -5,0%) jednak pozostałe indeksy także sporo straciły (mWIG40 -4,1%, sWIG80 -4,0%).
Paniczne nastroje zapanowały głównie wśród spółek surowcowych (KGHM -14,49%, JSW -7,23%), paliwowe (PKN -7,76%, PGNIG -3,41%) oraz energetyczne (PGE -4,41%). Najwięksi gracze pociągneli za sobą banki, które także wypadły bardzo słabo (PEKAO -4,08%, PKOBP -2,97%). Najniższą tygodniową stopę zwrotu zanotowały natomiast akcje Kernel -17,23%, które pokonały dołki z maja ubiegłego roku. Słabo wypadły także akcje Synthos (-10,28%), które kolejny raz dotarły do dolnego ograniczenia bardzo rozległej konsolidacji. Z 20 spółek wchodzących w skład indeksu tylko dwie nie uległy presji niedźwiedzi. Liderem wzrostów były akcje TPSA 4,88%, jednak wydaje się że była to tylko krótka przerwa w trwającej od października ubiegłego roku mocnej wyprzedaży akcji. Drugim wzrostowym walorem były akcje Asseco Poland, które zyskały 1,14%.
mWIG 40 stopa zwrotu 1 tydzień
Negatywne nastroje także wśród średnich spółek. Indeks mWIG40 trzymał się całkiem mocno jednak przy tak dużej presji niedźwiedzi, w końcu i on musiał ulec.
Podobnie jak wśród największych spółek, także i tu straciły na wartości prawie wszystkie walory. Najbardziej ucierpiały akcje Astarty, których tygodniowa stopa zwrotu wyniosła -26,59%. Spadek ten doprowadził ceny akcji do poziomu dolnej granicy konsolidacji więc zbliża się bardzo ważny moment, który może zadecydować o dalszych losach waloru. Słabo wypadły także akcje Kopexu, które straciły -11,78%.
Po drugiej stronie zestawienia znalazło się bardzo mało walorów. Liderem wzrostów były akcje Biotonu, które zyskały 25% jednak wciąż podążają one na południe i mimo tak dobrego wyniku w skali tygodnia, nie ma żadnych przesłanek mówiących o zmianie tendencji spadkowej. Na uwagę natomiast zasługują akcje Azotów Tarnów, których tygodniowa stopa zwrotu wyniosła 9%. Spółka wciąż znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym i nie bacząc na negatywne nastroje na rynku, akcje kolejny raz przebiły historyczne szczyty.
sWIG 80 stopa zwrotu 1 tydzień
Analogiczna sytuacja miała miejsce na małych spółkach. Na mapie przeważa kolor czerwony i w tylko nielicznych przypadkach można mówić o wzroście ceny. Najniższą tygodniową stopę zwrotu zanotowały akcje Agroton Public Ltd, które straciły aż -66,83%. Warto zwrócić uwagę na to, że spółka podczas dwóch dni sesji spadła z 8 złotych do poziomu 1,13 zł, po czym na kolejnych sesjach odrobiła część strat i zakończyła tydzień na poziomie 2,70zł.
Z uwagi na dużą liczbę spółek spadkowych, warto bliżej przyjrzeć się tym, które zyskały na wartości. Bardzo dobrze wypadły Police, których tygodniowa stopa zwrotu wyniosła 13,25 %. Akcje cały czas znajdują się bardzo silnym trendzie wzrostowym i na razie nic nie wskazuje na to, że zmieni się ta tendencja w krótkim terminie. Bardzo dobrze spisały się także akcje Integer, które zyskały 4,01%. Walory walczą z poziomem 200 zł za akcje. Całkiem nieźle spisały się akcje Lentex, które zyskały na wartości 2,04%, jednak w długim terminie cały czas przebywają w trendzie spadkowym, więc wzrosty z zeszłego tygodnia można traktować tylko jako korektę.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31031/podsumowanie_tygodnia_ttools.pl_22.04.2013.pdf )
Departament analiz ttools.pl: