Analizy Online: kwietniowy ranking OFE

Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały w
kwietniu dodatnie stopy zwrotu. Liderem został najmniejszy polski
fundusz - OFE Polsat z 2,28 proc. wzrostem - podała spółka Analizy Online. Średnia stopa zwrotu funduszy w kwietniu
wzrosła o 1,61 proc. wobec 3,87 proc. w marcu.

24.05.2007 | aktual.: 24.05.2007 12:55

"Fundusz ten ma największy udział akcji w swoim portfelu, który w minionym miesiącu dodatkowo zwiększył się z 39,1 proc. do 39,6 proc. Niewiele mniejszy udział inwestycji na rynku akcji posiada fundusz OFE PZU Złota Jesień (38,8 proc. wobec 37,7 proc. w marcu), który w kwietniu zyskał 2,11 proc." - czytamy w informacji.

Zdaniem analityków, najsłabszy wynik osiągnął fundusz OFE Skarbiec Emerytura, którego jednostka wzrosła o 0,91 proc.

Jak podała firma Analizy Online fundusz Pekao OFE od wielu miesięcy uzyskuje najwyższe noty w krótkim i długim horyzoncie czasowym.

Do pierwszej trójki awansowały fundusze: AIG OFE oraz ING NNP OFE, które poprawiły noty długoterminowe. W przypadku AIG OFE zmiany dotyczą również horyzontu krótkoterminowego (12 miesięcy), w którym fundusz notuje poprawę od dwóch miesięcy. Dotychczasowi liderzy: Generali OFE i Polsat OFE, pogorszyli swoje noty w horyzoncie długoterminowym o jeden poziom, w wyniku czego spadli na dalsze pozycje w rankingu.

Fundusz Generali OFE odnotował pogorszenie not po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy. W dalszej części rankingu jeszcze 3 fundusze zanotowały zmiany w horyzoncie długoterminowym, obejmującym ostatnie 36 miesięcy. O jeden poziom swoje noty poprawił Commercial Union OFE, oceny niższe niż przed miesiącem uzyskały natomiast: OFE DOM oraz OFE Skarbiec Emerytura.

Jak podkreślili analitycy, kwiecień był kolejnym dobrym miesiącem dla polskich inwestorów. Główne indeksy warszawskiej giełdy poprawiały rekordy wszech czasów, a dodatkowo indeks WIG po raz pierwszy w historii pokonał wartość 60 tys. punktów.

Przez cały kwiecień główny indeks warszawskiej giełdy zyskał 4,0 proc., co jest wynikiem słabszym od marcowego (wzrost 10,8 proc.). Podobnie jak w poprzednim miesiącu, mniej wzrastały ceny akcji większych spółek, a lepsza koniunktura panowała w segmencie małych i średnich firm. WIG20 zyskał w kwietniu 1,99 proc., a indeksy charakteryzujące sytuację na rynku średnich i małych spółek: mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 5,29 proc. i 10,08 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)