Andrzej Halicki: chciałbym powołać Instytut Samorządności

Inicjatywę powołania Instytutu Samorządności, niewielkiego ośrodka analitycznego, który naukowo wspierałby działalność władzy publicznej - zgłosił minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podczas spotkania w MAC poświęconego pamięci prof. Michała Kuleszy.

24.02.2015 17:20

Podczas wtorkowej uroczystości w siedzibie resortu odsłonięto pamiątkową tablicę oraz nadano imię prof. Kuleszy jednej z sal konferencyjnych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

"I samorządności, i ustrojowi potrzebna jest taka praca naukowa i doradcza, myślę tu o żywym think-tanku, który stanowiłby zaplecze naukowe dla ministerstwa z bardzo wyraźną rolą inspirującą, nie tylko w kontekście prac legislacyjnych" - mówił PAP o koncepcji powołania Instytutu minister Andrzej Halicki. Choć, jak powiedział, w Polsce nie brakuje naukowców zajmujących się tematyką samorządową, to są oni rozsiani po różnych uczelniach.

"Sama idea, którą możemy połączyć tutaj równocześnie z dokonaniami profesora Michała Kuleszy czy Jerzego Regulskiego z myśleniem naprzód, z wizją niewielkiej instytucji, która miałaby dużą samodzielność. Taka instytucja jest potrzebna" - ocenił.

Jak mówił Halicki na spotkaniu, inspiracją dla Instytutu Samorządności mogłaby być działalność Instytutu Łączności. To niezależna, narodowa instytucja badawczo-rozwojowa w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych, której działalność badawcza ukierunkowana jest na rozwój nauki i praktyczne zastosowania wyników badań.

"Stać nas na to (...). Jestem też gotów dołożyć wszelkich starań, by doprowadzić do realizacji takiej idei, bo wydaje mi się ważna. Byłaby też instytucją, której patronowaliby profesorowie (Jerzy Regulski i Michał Kulesza), którzy od nas tak niedawno odeszli" - zaznaczył Halicki.

Michał Kulesza, który zmarł 13 stycznia 2013 r., był jednym z twórców odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce. Od początku swojej kariery związany był z Uniwersytetem Warszawski. Zajmował się problematyką prawa administracyjnego w kraju, był autorem ponad 150 prac naukowych. W ramach swojej pracy w Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość (1978-83) przygotował razem z prof. Jerzym Regulskim koncepcję samorządu terytorialnego, która stała się przedmiotem prac Senatu po wyborach czerwcowych w 1989 r. Po przyjęciu ustawy o samorządzie gminnym zaangażował się w prace nad dalszą decentralizacją, przygotowując kolejny etap reformy samorządowej. Prace zakończyły się w 1998 roku przyjęciem ustawy o samorządzie powiatowym oraz samorządzie województwa. Za pracę na rzecz odbudowy w Polsce demokracji lokalnej był wielokrotnie honorowany przez wszystkie ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego oraz został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z kolei prof. Jerzy Regulski zmarł 12 lutego 2015 r.

"W 25. rocznicę odbudowania polskiego samorządu, tak się nieszczęśliwie złożyło, że pożegnaliśmy zarówno profesora Michała Kuleszę, jak profesora Jerzego Regulskiego - ojców polskiego samorządu, ale można by powiedzieć dużo więcej, bo nie ma demokracji bez samorządu, a ich myśl w gruncie rzeczy kształtowała budowę niepodległego państwa już dużo wcześniej" - mówił Halicki.

Ideę stworzenia Instytutu poparła też obecna na uroczystości żona prof. Michała Kuleszy, Ewa. "Gdyby rzeczywiście powstał instytut, fundacja, miejsce, w którym można by się było spotykać, rozmawiać i tak naprawdę kontynuować dzieło Michała, byłoby wspaniale" - powiedziała.

Profesora wspominali także były prezes TK Jerzy Stępień oraz Andrzej Porawski i Rudolf Borusiewicz, dyrektorzy Biura Związku Miast Polskich oraz Paulina Kieszkowska-Knapik, współpracująca z prof. Kuleszą przy zagadnieniach dotyczących zdrowia publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)